Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
3 ëmbëlsira të shijshme ballkanike që duhet të provoni

3 ëmbëlsira të shijshme ballkanike që duhet të provoni

 • 21 Mar, 2023
 • Posted By : Eriol

Në kuzhinën ballkanike, ka shije që ndërthurin ndikimet osmane, mesdhetare dhe evropiane. Rajoni i Ballkanit është plot me ëmbëlsira, nga ëmbëlsirat, pudingat e deri te byrekët.

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsirat ballkanike, ka diçka për të gjithë, edhe nëse nuk keni një ëmbëlsirë.

Puding orizi – Sutlijas

puding orizi levidia

Shumë vende të botës e shijojnë këtë ëmbëlsirë. Është një ëmbëlsirë ballkanike që ka shije të shijshme dhe është super e lehtë për t'u bërë. Është thjesht oriz i gatuar në qumësht me sheqer – kanellë të spërkatur sipër për të përmirësuar shijen e tij.
Kur bëni Sutlijas, është e zakonshme të përdorni orizin Levidia, i cili është një oriz cilësor i çdo lloji që është i përsosur për këtë ëmbëlsirë. Mund ta gjeni lehtësisht në internet ose në dyqanin tuaj lokal në Ballkan. Përdorimi i orizit cilësor do t'i japë Sutlijas tuaj një shije dhe cilësi edhe më të mirë, kështu që kjo është shumë e rëndësishme. Kështu që, herën tjetër që të jeni në humor për një ëmbëlsirë të thjeshtë dhe të shijshme, provoni Sutlijas me oriz Levidia

Bakllava

bakllava ëmbëlsira ballkanike levidia

Bakllavaja është një ëmbëlsirë që njerëzit në shumë vende të Ballkanit e duan absolutisht! Për të krijuar këtë ëmbëlsirë të shijshme, shtroni disa fletë të holla brumi njëra mbi tjetrën dhe spërkatni fistikë ose arra në mes të shtresave. Më pas, i mbuloni me një shurup të ëmbël të bërë nga sheqeri, uji dhe limoni.

Pavarësisht nga popullariteti i saj në mesin e adhuruesve të ëmbëlsirave, shumë njerëzve u duket frikësuese ideja për të bërë vetë bakllava . Mendimi për të krijuar të gjitha ato shtresa dhe për të marrë mbushjen siç duhet mund të duket dërrmues.

Ju mund ta merrni lehtësisht mundësinë e përgatitjes së bakllavasë me praktikë - gjithçka që ju nevojitet është disa arra, brumë dhe agda (një shurup i ëmbël i bërë nga sheqeri dhe uji).

Ëmbëlsira Tulumbe

tulumbe ëmbëlsira ballkanike levidia

E keni provuar akoma Tulumben? Është një ëmbëlsirë e shijshme dhe e njohur në të gjithë Ballkanin! Trajtimi i ëmbël e ka origjinën në Perandorinë Osmane dhe që atëherë është bërë i preferuari në rajon.

Përshkrimi i Tulumbes pa folur për shijen e tyre është mjaft i ndërlikuar sepse nuk janë si ëmbëlsirat tuaja tipike. Pjesa e brumit është e butë dhe me gëzof, disi e ngjashme me pastë choux franceze, dhe ka një formë të zgjatur, të ngjashme me një Éclair.

Ajo që e bën Tulumben kaq të veçantë është shurupi që derdhet sipër tyre. Është ajo që u jep atyre shijen e tyre të mahnitshme dhe i bën ata të duken kaq të shijshëm. Ju e bëni shurupin nga sheqeri, ekstrakti i vaniljes dhe lëngu i limonit, i cili i jep Tulumbes një shije të ëmbël dhe freskuese me një nuancë agrumesh.Lini një koment