Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
4 gjëra që nuk i dinit për kuzhinën ballkanike

4 gjëra që nuk i dinit për kuzhinën ballkanike

 • 10 Mar, 2023
 • Posted By : BalkanFresh

Po kërkoni të provoni kuzhina të reja? Pastaj dëshironi të eksploroni botën e larmishme dhe plot shije të kuzhinës ballkanike. Përveç cevapit dhe sarmës, në Ballkan ka edhe shumë perla të tjera të fshehura.

Në kuzhinën ballkanike ka shumë ushqime me mish dhe qumësht. Është një kuzhinë me një histori të pasur që daton në kohët e lashta, e formuar nga kultura dhe perandori të ndryshme.

Dhe nëse keni një ëmbëlsirë, do t'ju pëlqejnë ëmbëlsirat e shijshme si bakllavaja dhe tulumba që janë gjithashtu pjesë e kuzhinës ballkanike.

Në këtë postim në blog, ne do të bëjmë një zhytje më të thellë në këto dhe aspekte të tjera magjepsëse të kuzhinës ballkanike për të cilat mund të mos keni ditur. Bëhuni gati për të mësuar dhe për të emocionuar sythat tuaj të shijes!

1. Jo për sytë, por për gojën

Ushqimi ballkanik mund të mos duket i bukur, por më besoni, ka shije të mrekullueshme! Mënyra më e mirë për të përcaktuar kuzhinën ballkanike është si diçka që nuk duket e zbukuruar, por pa dyshim që do të kënaqë qiellzën tuaj.

Shpesh është e vështirë të gjesh përbërës autentikë ballkanikë, veçanërisht nëse nuk ka dyqane pranë jush. Këtu hyn Balkan Fresh - një treg në internet që ofron një përzgjedhje të madhe të produkteve ballkanike .
Kuzhina ballkanike është plot me gjemba të shijshme, mish të pjekur në skarë, perime të shijshme turshi dhe produkte të pasura qumështi që ofrojnë një përvojë unike.

2. Ata bëhen kreativë kur bëhet fjalë për mbushjen e pjatave

Një aspekt i kësaj kuzhine që mund të habisë disa njerëz është përdorimi i perimeve të mbushura në shumë prej pjatave të saj. Këto mund të variojnë nga specat dhe domatet deri te kunguj të njomë dhe patëllxhanë. I mbushni me një përzierje të orizit Levidia dhe mishit.

Receta klasike e perimeve të mbushura mbetet një pjesë e njohur dhe e dashur e kuzhinës ballkanike.

Kështu që herën tjetër që po kërkoni të provoni diçka të re, merrni parasysh të eksploroni botën e perimeve të mbushura dhe orizit dhe mishit të shijshëm Levidia që i mbushin ato.

3. Rakija është e domosdoshme për çdo vakt

rakia ushqimore ballkanike

Ekziston një element i kuzhinës ballkanike që nuk duhet ta harroni kurrë: rakia. Ballkani vlerëson rakinë e tyre tradicionale të frutave. Zakonisht do të gjeni një shishe rakie aty pranë sa herë që hani mëngjes, drekë ose darkë.

Përveç profilit të shijes së saj me shije frutash dhe nuancave, rakia njihet edhe për përmbajtjen e lartë të alkoolit. Ju mund të bëni rakinë nga një shumëllojshmëri frutash, si p.sh.

 • kumbulla,
 • kajsi, dhe
 • rrushi

Përtej aromës së saj të shijshme, rakia përfaqëson gjithashtu miqësinë dhe mikpritjen në Ballkan. Mënyra tradicionale për të pritur njerëzit në shtëpinë e dikujt është me një gotë raki.

4. Butësi e pashoqe

Një nga mënyrat më të njohura për të gatuar ushqimin ballkanik është duke përdorur një kapak balte, i njohur si gatimi "nën zile" ose "nën kapak". Ai përfshin mbulimin e mishit dhe përbërësve të tjerë me kapak dhe më pas vendosjen e qymyrit të nxehtë sipër. Kjo pjatë është plot shije dhe aroma të pasura, me mish të butë dhe të shijshëm.Lini një koment