Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
5 ushqime të shijshme ballkanike që duhet të provoni

5 ushqime të shijshme ballkanike që duhet të provoni

 • 16 Feb, 2022
 • Posted By : BalkanFresh

Nëse nuk po planifikoni një udhëtim në Gadishullin Ballkanik, por dëshironi të shijoni ushqimin e tyre të shijshëm, mund t'i kënaqni shijet tuaja nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

Në këtë artikull, ne kemi mbledhur një listë me 5 ushqime të shijshme ballkanike që duhet të provoni. Këto pjata të shijshme përfshijnë ushqime të ndryshme që janë të shijshme dhe të shijshme nga një prej rajoneve më të nënvlerësuara të Evropës.

#1 Burek

Bureku është një element kryesor i përditshëm në kuzhinën ballkanike të sjellë në Ballkan nga Turqia. Mund të gjeni gjithashtu versione të ndryshme të Burekut në Afrikën Veriore dhe rajonet e Lindjes së Mesme.

Burekët janë pasta të buta, të trasha, të mbushura me djathë, mish, patate ose spinaq. Megjithatë, ju mund t'i hani ato të ëmbla me reçel për një mëngjes të këndshëm. Burekët do t'i gjeni pothuajse në çdo furrë buke në rajonin e Ballkanit, por lajmi i mirë është se mund t'i bëni shumë lehtë në shtëpi.

#2 Dollma

Dolma e ka origjinën nga Lindja e Mesme dhe është një pjatë e shijshme tipike në Ballkan dhe Mesdhe. Pothuajse çdo qytet në Ballkan ka versionin e vet të Dolmës.

Boshnjakët e shërbejnë dolmën e orizit me një salcë limoni ose hudhre, ndërsa të tjerët e gatuajnë atë me një perime me bazë qepë si patëllxhan dhe kungull i njomë ose mish si përbërës kryesor.

Duket se mund të përdorni çdo përbërës dhe ta ktheni në dolma; megjithatë, pjata përbëhet kryesisht nga mbështjellja e orizit me një bazë perimesh ose mishi dhe shërbehet me një salcë të lëngshme.

#3 Krempita

Krempita është një tjetër ëmbëlsirë e shijshme nga Ballkani dhe fjalë për fjalë do të thotë kek krem. Pjata përbëhet nga një shtresë kremi dhe kremi chantilly që më vonë kondensohet në një brumë pastiçerie.

Kjo pjatë me lëng është e fryrë, e lehtë dhe përbërja e saj kremoze ju bën të pështyma vetëm duke e parë. Kur të kesh një kafshatë Krempita në shtëpinë tënde, do të duket sikur nuk e ke lënë kurrë Ballkanin.

#4 Pljeskavicë

Pljeskavica është një petë mishi pikante e pjekur në skarë e bërë nga viçi, qengji, derri, viçi ose një përzierje e llojeve të ndryshme të mishit. Pljeskavica është një pjatë mjaft e zakonshme në Ballkan dhe shërbehet e thjeshtë ose mbi simite me ajvar ose kajmak. Ky ushqim është i lirë, por i shijshëm dhe shpesh i ngjan një hamburgeri.

#5 Sallatë Shopska

Sallatën Shopska mund ta shihni pothuajse në të gjitha menutë në Ballkan. Sallata tradicionale Shopska ka tranguj, qepë, djathë, speca dhe domate, por ju mund të shtoni një përzierje përbërësish të ndryshëm në të si çdo sallatë.

Gjithashtu, në sallatën Shopska nuk do të gjeni asnjë gjethe dhe shërbehet kryesisht me vaj ulliri dhe uthull për të shtuar pak aromë të thartë. Kjo pjatë mund të jetë perfekte për vegjetarianët sepse tradicionalisht nuk ka asnjë lloj mishi në të.

BalkanFresh: Burimi juaj për ushqimet e shijshme ballkanike

Keni dëshirë për ushqime të shijshme nga Ballkani, por nuk mund t'i gatuani apo t'i gjeni në lagjen tuaj? BalkanFresh ofron dërgesë në të njëjtën ditë në qytetin e Nju Jorkut dhe transport në të gjitha shtetet e SHBA. Tani mund të shijoni shijen e tregut evropian pa pasur nevojë të dilni nga shtëpia juaj.

Vizitoni faqen tonë të internetit për të eksploruar përzgjedhjen tonë të shkëlqyer të ushqimeve evropiane sot.Lini një koment