Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
5 Ushqime të Lehta Mesdhetare

5 Ushqime të Lehta Mesdhetare

 • 08 Dec, 2021
 • Posted By : BalkanFresh

BalkanFresh ne e dimë se ndonjëherë thjesht nuk mund të gjesh kohë për të përgatitur ushqime të mëdha në shtëpi, por gatimi nuk duhet të jetë i vështirë dhe kërkon kohë për të shijuar ushqime të shkëlqyera mesdhetare të bëra në shtëpi.

Ne kemi përpiluar këtë listë të shpejtë të vakteve mesdhetare të thjeshta për t'u përgatitur që bashkohen menjëherë dhe do t'ju lënë të ndiheni të kënaqur.

#1 Shakshuka

Kjo recetë e thjeshtë për tigan nga The Mediterranean Dish është një mëngjes i ngrohtë dhe i përzemërt që përmban vezë, perime të shijshme dhe barishte.

Plus, është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur ato domate që kanë qëndruar në frigorifer para se të prishen; Shakshuka më e mirë bëhet me domate pothuajse të pjekura.

Shërbejeni me bukë të thekur.

Merrni recetën këtu .

#2 Sallatë me pulë dhe kuinoa 

Dy përbërës të thjeshtë me mundësi të pafundme të përgatitjes së vakteve: Pulë dhe quinoa.

Sallata e pulës së pjekur në skarë me quinoa nga BBC Goodfood është një recetë solide për të filluar, por mos kini frikë të bëni zëvendësime dhe shtesa me gjithçka që keni në kuzhinë. Bukuria e pulës dhe quinoas është se ju mund t'i vishni ato me pothuajse çdo gjë që tingëllon mirë.

Ndani krijimin tuaj në disa kontejnerë të mbyllur për dreka të lehta gjatë javës.

Merrni recetën këtu .

#3 Sallatë mesdhetare 

Nuk mund të bëjmë një listë të ushqimeve të lehta mesdhetare pa përmendur një sallatë klasike. Në fund të fundit, çdo vakt që nuk kërkon që ne të përdorim sobën vlen të përmendet.

Sallata mesdhetare e copëtuar e shpejtë dhe e lehtë e Tasty është gjithçka që ju nevojitet për një drekë të shpejtë. Thjesht prisni perimet tuaja në copa, spërkatni me vaj ulliri dhe verë të kuqe dhe spërkatni pak feta sipër.

Merrni recetën këtu . 

#4 Kourabiedes (Biskota me gjalpë)

Kur dëgjoni biskotat “Gatim Mesdhetar” zakonisht nuk ju vijnë ndërmend, por këto biskota të lezetshme me gjalpë greke nga pjata ime greke janë të paharrueshme pasi t'i keni konsumuar - dhe janë paharrueshëm të lehtë për t'u bërë!

Tradicionalisht, biskotat greke me gjalpë, të quajtura Kourabiedes, shërbehen gjatë festave të dimrit, Pashkëve dhe për ngjarje të veçanta. Ne mendojmë se përbërësit e thjeshtë dhe koha e shpejtë e pjekjes janë perfekte në çdo kohë të vitit - veçanërisht nëse keni nevojë të gatuani një ëmbëlsirë të shpejtë në një majë.

Merrni recetën këtu .

#5 Salmon me hudhër me limon të pjekur

Po përpiqeni të ndiheni të zbukuruar pa bërë një përpjekje të madhe? Kjo recetë mashtruese e thjeshtë e salmonit nga The Mediterranean Dish është e përkryer për një mbrëmje takimi në shtëpi ose sa herë që dëshironi të trajtoni veten.

Ylli i pjatës është sigurisht një fileto e freskët e salmonit që përmirësohet me vetëm disa përbërës kryesorë: limon, hudhër, kripë Kosher dhe vaj ulliri.

Shërbejeni me disa perime të pjekura dhe orzo.

Merrni recetën këtu .


BalkanFresh: Burimi juaj për përbërës të freskët mesdhetar


Gatimi mund të jetë mjaft i vështirë për njerëzit e zënë, dhe po ashtu është edhe gjetja e kohës për të shkuar në supermarket. Me dorëzimin e dorës në të njëjtën ditë në qytetin e Nju Jorkut dhe transportin në të gjithë SHBA-në, BalkanFresh po e sjell tregun evropian pikërisht në pragun tuaj.


Vizitoni faqen tonë të internetit për të eksploruar përzgjedhjen tonë të shkëlqyer të ushqimeve evropiane sot.Lini një koment