Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
5 mënyra të shkëlqyera për të ndjekur një dietë mesdhetare

5 mënyra të shkëlqyera për të ndjekur një dietë mesdhetare

 • 02 Feb, 2022
 • Posted By : BalkanFresh

Një dietë mesdhetare është e pasur me fruta, bishtajore, arra, perime dhe drithëra të plota. Studimet kanë treguar se ushqimi në stilin mesdhetar promovon humbjen e peshës dhe ndihmon në parandalimin e diabetit, dështimit të zemrës, goditjeve në tru dhe sëmundjeve të tjera kronike.

Në këtë artikull, ne do t'ju japim 5 mënyra të shkëlqyera për të ndjekur dietën mesdhetare në një mënyrë të shijshme dhe të shëndetshme.

Bast kundër mishit të kuq

Zvogëloni marrjen e mishit të kuq të yndyrshëm dhe zgjidhni proteinat pa dhjamë. Proteinat që përfshihen në një dietë mesdhetare përfshijnë ushqimet e detit si skumbri, sardelet ose salmoni , të cilat janë të pasura me acide yndyrore omega-3.

Ju gjithashtu mund të konsumoni mish shpendësh dhe produkte qumështi si një burim i proteinave pa yndyrë. Shakshuka me vezë ose kosi grek është një zgjedhje e shkëlqyer. Megjithatë, nëse nuk mund t'i rezistoni mishit të kuq, zgjidhni prerje më të pakta dhe kufizoni marrjen.


Rritni marrjen e perimeve, frutave dhe arrave

Nëse jeshilja mungon në dietën tuaj, bëni sallatë Balela të mbushur me shije, sallatë greke ose sallatë me qiqra. Për të kënaqur shijet tuaja, bëni një supë pikante me spinaq dhe thjerrëza.

Arrat kanë më shumë minerale se çdo ushqim i përpunuar. Prandaj, një grusht arra si bajame, shqeme dhe arra mund të jenë një rostiçeri e kënaqshme, në vend që të zgjidhni biskota, patate të skuqura ose drithëra të mbushura me sheqer dhe natrium.

Për më tepër, do të ishte mirë të mbani nën kontroll marrjen e përditshme të vitaminës C dhe antioksidantëve. Megjithëse shumica e frutave janë të pasura me vitamina, dardha, grejpfruti ose frutat kivi janë shumë të dobishme kur kombinohen me një plan vaktesh mesdhetare. Për t'i bërë gjërat më interesante, zgjidhni një frut të ri çdo ditë për të zgjeruar horizontet tuaja të frutave.

Pini verë të kuqe në mënyrë të moderuar

Njerëzit që jetojnë në rajonin e Mesdheut janë të dhënë pas verës së kuqe. Megjithatë, pavarësisht studimeve për të treguar disa përfitime shëndetësore të verës së kuqe, pirja e sasive të tepërta mund të çojë në probleme shëndetësore afatgjata.

Nëse nuk pini, kjo është shumë mirë; por nëse nuk mund t'i shmangeni verës së kuqe, dietologët që zhvilluan dietën mesdhetare këshilluan gratë të pinin 3-uns verë dhe burrat 5-uns verë të kuqe në ditë kur ndiqnin një plan ushqimor.

Hani vaktin tuaj mesdhetar ngadalë

Në vend që të gëlltisni vaktin tuaj, përpiquni të shijoni çdo kafshatë. Kjo do t'ju bëjë të hani ngadalë dhe do të ndihmojë që ushqimi të shpërbëhet shpejt. Ndërkohë, gëlltitja e ushqimit mesdhetar shkakton tretje të dobët dhe kënaqësi më të ulët. Një mënyrë e shkëlqyer për ta praktikuar atë është të ndani sa më shumë vakte me të tjerët.

Hiqni dorë nga ushqimi i përpunuar

Për shumë prej nesh, eliminimi i ushqimit të përpunuar nga dieta është një rregullim i vështirë. Për të filluar, provoni të ndërroni një vakt të ushqimit të shpejtë me një vakt mesdhetar të bërë vetë. Për shembull, nëse nuk mund t'i rezistoni patateve të ëmbla, provoni t'i pjekni në vaj ulliri me erëza mesdhetare.

Vaji i ullirit përmirëson nivelet e kolesterolit HDL, i njohur edhe si kolesteroli i mirë. Ju gjithashtu mund të ndërroni gjalpin me vaj ulliri në makarona, pure patatesh dhe më shumë.

BalkanFresh: Burimi juaj për ushqimet e shijshme ballkanike

Keni dëshirë për ushqime të shijshme nga Ballkani, por nuk mund t'i gatuani apo t'i gjeni në lagjen tuaj? BalkanFresh ofron dërgesë në të njëjtën ditë në qytetin e Nju Jorkut dhe transport në të gjitha shtetet e SHBA. Tani mund të shijoni shijen e tregut evropian pa pasur nevojë të dilni nga shtëpia juaj.

Vizitoni faqen tonë të internetit për të eksploruar përzgjedhjen tonë të shkëlqyer të ushqimeve evropiane sot.Lini një koment