Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Receta e Ajvarit (Presë me spec të kuq të pjekur)

Receta e Ajvarit (Presë me spec të kuq të pjekur)

 • 28 Feb, 2022
 • Posted By : Content

Nëse ju pëlqen ketchup-i, spërkatet me bazë domate, apo edhe salcat e nxehta, provoni këtë salcë me spec të kuq të pjekur do t'ju lërë mendjen.

Me shumë mundësi nuk keni dëgjuar kurrë për Ajvarin, por sapo ta shijoni, nuk do ta harroni kurrë. Krahasimi i tij me përhapjet e tjera që keni provuar mund të mos i japë drejtësi, kështu që është më mirë nëse ju tregojmë gjithçka që dimë për të.

Shikoni blogun tonë për të mësuar se çfarë është Ajvari dhe për të marrë të gjitha informacionet e tjera rreth kësaj delikatesë ballkanike.

Ne do t'ju tregojmë se ku të blini Ajvar dhe madje do t'ju mësojmë se si të bëni Ajvar me recetën tonë autentike.

Pra, mos prisni më dhe filloni të mësoni!

Çfarë është Ajvari?

Së pari, emri shqiptohet si "AYE-var". Emri, si dhe delikatesa, vjen nga Evropa Juglindore. Për të qenë më konkret, Ajvari e ka origjinën nga rajoni i Ballkanit.

Zakonisht përshkruhet si një shije e fortë e specit të kuq. Shumica e përdorin ketchup-in si krahasim kur përshkruajnë se çfarë është Ajvar për njerëzit që nuk e kanë provuar.

Ka disa ngjashmëri. Sigurisht, aroma paksa e ëmbël, ngjyra dhe përdorimi i kujtojnë të gjithëve menjëherë këtë erëz.

Dhe, ashtu si ketchup, Ajvar ka një gamë të madhe. Mund të jetë një mbushje e thjeshtë për cevapi ose salcice, një lyerje e thjeshtë mbi krisur ose bukë, ose një erëz me mish dhe peshk.

Receta e Ajvarit

Mësoni se si ta bëni këtë delikatesë do t'ju japë njohuri për pak kulturën ballkanike. Në këto pjesë të Evropës, bërja e Ajvarit është një rast familjar.

Pra, shikoni përbërësit dhe udhëzimet tona dhe mësoni se si të bëni Ajvar në një kohë të shkurtër.

Përbërësit

 • Dy speca zile të kuqe
 • Një patëllxhan
 • Një thelpi hudhër
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 1/2 lugë uthull vere të bardhë
 • 1/4 lugë e vogël kripë
 • 1/8 lugë piper i zi i bluar

Udhëzimet

Pamje nga afër e specave të kuq zile të pjekura për Ajvar

 • Ngrohni grilin

Grila duhet të jetë në nxehtësi mesatare. Të kesh një termometër do të ishte më e mira për të synuar 450 gradë Fahrenheit. Nëse jo, pasi të keni mundësi të mbani dorën mbi skarë për rreth pesë sekonda dhe jo më shumë, grila është gati.

 • Filloni të gatuani patëllxhanin.

Patëllxhani është një pjesë thelbësore e çdo recete ajvari, ndaj mos e lini pas dore.

Përdorni një pirun për të shpuar lëkurën dhe për të bërë vrima në të gjithë trupin e patëllxhanit. Më pas, vendoseni në skarë. Provoni ta vendosni në një pjesë më të freskët të skarës për t'u pjekur ngadalë.

Kthejeni herë pas here patëllxhanin derisa të gatuhet. Pas rreth 30 minutash, lëkura do të errësohet, dhe patëllxhani do të ndihet më i butë.

 • Gatuani specat

Nuk ka kohë për të humbur. Kështu, ndërsa patëllxhani është duke u gatuar, vendosni specat në pjesën tjetër të grilës.

Sigurohuni që t'i rrotulloni dhe prisni të njëjtat sinjale si patëllxhani. Pasi lëkura të nxihet dhe specat të jenë zbutur, është koha t'i hiqni nga grilli.

 • Lërini specat të marrin avull

Pasi specat të jenë zier, i hiqni nga grila dhe i vendosni në një enë qelqi. E mbulojmë tasin me një peshqir kuzhine dhe i lëmë specat të marrin avull.

 • Qëroni lëkurën

Puna me specat do të jetë më e lehtë pas procesit të zierjes. Pra, qëroni lëkurën, hiqni kërcellin dhe hiqni thelbin e specave. Mbajeni mishin e mbetur dhe vendoseni në një tas të përpunuesit tuaj të ushqimit.

Pasi patëllxhani të ketë mbaruar, hiqeni nga grila dhe lëreni të ftohet pak. Më pas, prejeni në gjysmë dhe hiqni mishin. E mbajmë në të njëjtin enë me specat.

 • Shtoni pjesën tjetër të përbërësve

Shtoni hudhrën në procesor dhe pulsoni derisa të gjithë përbërësit të bashkohen. Më pas, shtoni pjesën tjetër të përbërësve.

E vetmja gjë që mbetet është të provoni salcën tuaj të piper të kuq të pjekur në shtëpi.

Blini Ajvar në Shtetet e Bashkuara

Vizitoni faqen e internetit BalkanFresh nëse nuk keni dëshirë të përgatisni Ajvar, por ende dëshironi të provoni këtë ëmbëlsirë me spec të kuq.

Mësoni si të bëni Ajvar, një salcë me spec të kuq të pjekur ballkanik. Ose, porositni online në faqen e internetit BalkanFresh.


Lini një koment