Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Ushqime nga Ballkani: Snacks & Pjata që duhet t'i provoni

Ushqime nga Ballkani: Snacks & Pjata që duhet t'i provoni

 • 09 Mar, 2023
 • Posted By : BalkanFresh

Kuzhina ballkanike është sa e larmishme aq edhe e shijshme. Nëse ju pëlqen ushqimi i shijshëm, duhet të provoni disa ushqime dhe ushqime nga Ballkani. Ky rajon ka shumë ushqime të shkëlqyera për të ofruar, nga pjatat me mish deri te opsionet vegjetariane dhe nga ushqimet e shijshme deri te ushqimet e ëmbla.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë disa nga ushqimet më të njohura ballkanike. Pavarësisht nëse jeni adhurues i ushqimit ose thjesht kërkoni diçka të re për të provuar, përgatituni të zbuloni shijet e shijshme të Ballkanit!

Snacks ballkanike

Ushqimet e Ballkanit janë një mënyrë e shkëlqyer për të provuar disa nga kuzhinat e mahnitshme të rajonit pa u angazhuar për një vakt të plotë. Të thjeshta dhe të kënaqshme, ushqimet ballkanike bëjnë një kafshatë të shpejta ose meze të mrekullueshme në lëvizje.

Kroasant 7 ditor

Një nga ushqimet më të dashura në Ballkan është brioshi 7Days. Këto pasta të kripura vijnë me shije çokollate dhe vanilje dhe janë një rostiçeri perfekte për mëngjes ose mesditë.

Nëse nuk jeni në Ballkan, sërish mund t'i shijoni duke porositur nga Balkan Fresh. Ju mund të porosisni briosh 7Days dhe ushqime të tjera, që është një burim fantastik për të apasionuarit pas ushqimit në Ballkan.

Pra, pse të mos e trajtoni veten me një kafshatë të shijshme të Ballkanit sot?

Smoki

Stark Smoki Flips është një rostiçeri e shijshme dhe e shëndetshme me të cilën nuk mund të gaboni. Ju mund të shijoni ushqime pa faj si këto të bëra me kikirikë të pjekur, kripë dhe vaj vegjetal.

Ato janë gjithashtu një meze e lehtë për fëmijët, pasi janë të pasura me fibra dhe proteina. Balkan Smoki Flips janë një rostiçeri e shijshme që mund ta hani në çdo kohë. Përveç kësaj, këto rrokullisje janë perfekte për të ngrënë mes vakteve ose për të ngrënë gjatë një nate filmi.
Mund t'i gjeni lehtësisht në internet ose në një dyqan ushqimor ballkanik pranë jush. Provoni këto ushqime të shijshme dhe të shëndetshme për seancën tuaj të ardhshme të snacking!

Milka Oreo

Nëse jeni duke kërkuar për një rostiçeri të shijshme për ta shoqëruar me qumështin ose kafenë tuaj, atëherë mund të dëshironi të provoni sanduiçin Milka Oreo . Plus, është një kënaqësi që mund ta shijojnë si fëmijët ashtu edhe të rriturit! Kombinimi i çokollatës kremoze Milka dhe biskotave krokante Oreo është thjesht i papërmbajtshëm. Pasi ta provoni, nuk do të jeni në gjendje të ngopeni.

Këto biskota ballkanike janë perfekte për t'u ndarë edhe me të ftuarit. Për më tepër, shërbejini me një filxhan kafe të nxehtë dhe me siguri do t'ju bëjnë përshtypje. Dhe nëse doni të bëheni kreativ, mund t'i grini këto biskota mbi akulloren tuaj të preferuar për një ëmbëlsirë të ëmbël.

Gatime ballkanike

Ka shumë ushqime të shijshme dhe të përzemërta për të zgjedhur në rajonin e Ballkanit. Në kuzhinën ballkanike nuk mungojnë opsionet e shijshme për t'u eksploruar.

Dolma

Levidia oriz dolma ballkan

Dolma është një pjatë e dashur ballkanike që është përcjellë brez pas brezi. Ju e bëni këtë pjatë duke mbushur perime si speca zile, kunguj të njomë, domate ose patëllxhan me oriz, mish dhe erëza.

Për më tepër, një nga përbërësit kryesorë në dolma është një lloj orizi i njohur si Levidia , i cili mund të gjendet në faqen e internetit Balkan Fresh market. Për më tepër, i njohur për aromën dhe strukturën e tij unike, ky oriz shton thellësi dhe kompleksitet pjatave.

Plus, kur kombinohet me mish të shijshëm dhe erëza aromatike, orizi Levidia ndihmon për të krijuar një pjatë që është ngushëlluese dhe e kënaqshme. Pra, nëse po kërkoni të përjetoni shijet e rajonit të Ballkanit, sigurohuni që të provoni dolma me oriz Levidia në vaktin tuaj të ardhshëm.

Sarma

Sarma është një pjatë klasike ballkanike e shijuar prej brezash. E mbështjellë me gjethe lakër ose rrushi, kjo delikatesë e shijshme kombinon mish viçi, oriz dhe erëza aromatike.

Përveç shkathtësisë së saj, ju mund të shijoni sarmën si pjatë kryesore, meze apo edhe si meze. Përveç kësaj, gjethet e lakrës ose rrushit kombinohen në mënyrë të përkryer me mishin e butë.

Burek

Bureku është një pjatë e dashur ballkanike që shijohet në të gjithë rajonin. Kjo pastë e shijshme zakonisht bëhet me brumë phyllo dhe mbushet me një përzierje të shijshme mishi, djathi ose perimesh.

Një nga gjërat më të mira të burekut është shkathtësia e tij - ju mund ta mbushni atë me pothuajse çdo gjë, dhe ai gjithmonë rezulton i shijshëm! Së fundmi, tekstura krokante dhe e lëmuar e brumit të filos kombinohet në mënyrë të përkryer me mbushjen e shijshme, duke krijuar një ndjesi shije që sigurisht do të kënaqë.Lini një koment