Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Sallatë Shopska e shëndetshme dhe e shëndetshme

Sallatë Shopska e shëndetshme dhe e shëndetshme

 • 20 May, 2022
 • Posted By : Content

Vera është afër qoshe. Për shkak të temperaturave të larta ditore, ngrënia e vakteve të rënda nuk ju bën të ndiheni edhe aq mirë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të gjeni disa sallata të shëndetshme mbushëse për t'i ngrënë gjatë sezonit.

Nëse na pyesni, sallata më e mirë verore që njohim nuk është askush tjetër veçse Shopska. Ka domate, tranguj, qepë dhe disa përbërës të tjerë freskues që do të kënaqin urinë tuaj, por nuk do t'ju vënë në gjumë menjëherë.

Por, si ta bëj sallatën Shopska? Epo, ju jeni në vendin e duhur për të mësuar. Ne do t'ju japim përbërësit, do t'ju shpjegojmë udhëzimet dhe do t'ju japim disa këshilla të tjera për të bërë këtë recetë sallate ballkanike.

Për të përgatitur një sallate të mirë duhet të keni përbërës cilësorë. Nëse keni nevojë për perime të freskëta dhe të lira që të dërgohen në derën tuaj, vizitoni faqen e internetit të BalkanFresh dhe porosisni gjithçka që ju mungon.

Përbërësit

 • Katër domate (të pjekura)
 • Një qepë e verdhë
 • Një kastravec i gjatë
 • Dy speca banane (ose zile) jeshile
 • 1/2 filxhan djathë të bardhë të grimcuar
 • 1/3 filxhan vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle uthull vere të kuqe
 • 2 lugë majdanoz të freskët
 • Kripë

Udhëzimet

Përgatitja e sallatës Shopska nuk duhet të jetë aq e vështirë nëse e dini rrugën tuaj nëpër kuzhinë. Megjithatë, ka kuzhinierë fillestarë që e lexojnë këtë, kështu që ne i kemi ndarë udhëzimet në hapa të thjeshtë që do të jenë të kuptueshëm për të gjithë.

Shikoni ato dhe filloni të bëni një nga sallatat tona të preferuara mbushëse të shëndetshme.

Hapi 1

Përgatitjen e kësaj sallate verore do ta fillojmë duke i copëtuar perimet. Pasi të keni mbaruar me këtë, mund të vazhdoni me përzierjen.

Hapi 2

Vendosni perimet e copëtuara (domate, qepë, kastravec dhe speca) në një tas të madh.

Hapi 3

Shtoni vajin dhe uthullën tek perimet. Më pas kriposni përzierjen për aromë shtesë dhe jepini sallatës suaj verore një shkrirje të mirë. Sigurohuni që gjithçka të jetë përzier mirë, më pas jepini një shije.

Nëse mendoni se receta jonë e sallatës ballkanike ka nevojë për rregullime, bëjini ato tani.

Hapi 4

Nuk ka më shumë punë për të bërë. Është koha që të gjitha t'i vendosni sipër me djathë të grirë, më pas ta dekoroni me majdanoz dhe ta lini tasin në frigorifer.

Hapi 5

Lëreni sallatën në frigorifer për të paktën 20 minuta dhe më pas shërbejeni.

Shpresojmë që të mos keni pasur ndonjë problem të ndiqni udhëzimet tona dhe ju dhe miqtë tuaj të keni shijuar këtë recetë sallate ballkanike. Është perfekt për verën, por jo shumë njerëz dinë ta bëjnë atë. Tani nuk keni pse të jeni një prej tyre.

Këshilla shtesë për përgatitjen e sallatës Shopska

Sallatë Shopska

Keep It Cool

Sallata Shopska është e përkryer për verën, kështu që natyrshëm, duhet t'ju ndihmojë të qetësoheni. Për ta bërë këtë recetë më të këndshme, provoni t'i mbani përbërësit në frigorifer derisa të filloni përgatitjet.

Disa njerëz madje kënaqen duke i lënë perimet në frigorifer për disa minuta dhe më pas duke bërë sallatën.

Shërbejeni me raki

Nëse dëshironi të keni një përvojë të vërtetë ballkanike, atëherë çdo ushqim që po hani duhet të shërbehet së bashku me rakinë . E njëjta gjë vlen edhe për sallatën Shopska.

Ballkanasit e shijojnë rakinë pavarësisht nga vakti që pason, por kjo lloj sallate duket se i shkon shumë mirë. Provoni këtë pije autentike dhe shikoni nëse ju pëlqen aq shumë sa këta njerëz.

Porositni ushqim ballkanik në Shtetet e Bashkuara

Nëse ju ka pëlqyer kjo recetë ballkanike, duhet të provoni më shumë ushqime nga e njëjta pjesë e botës. Vizitoni dyqanin tonë online të ushqimeve në Ballkan dhe porositni produktet më të mira që ofron kjo zonë.

Mësoni si të bëni një sallatë verore të shëndetshme dhe freskuese të quajtur Shopska. Dhe, nëse keni nevojë për ndihmë për të marrë përbërësit, vizitoni dyqanin online të ushqimeve BalkanFresh.Lini një koment