Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Këtu janë mënyrat më të mira për të kombinuar ushqimin ballkanik

Këtu janë mënyrat më të mira për të kombinuar ushqimin ballkanik

 • 14 Apr, 2023
 • Posted By : Eriol

Janë disa kombinime emocionuese dhe fantastike të ushqimeve ballkanike, që janë gjithmonë në tavolinë si çift. Ndjeshmëria e çifteve, freskia dhe shumë shije të tjera janë një shtesë e shkëlqyeshme për pjatën kryesore, duke përmirësuar profilin e saj të shijes dhe duke tërhequr shijen tuaj.

Në këtë blog, ne do të diskutojmë mënyrat më të mira për të kombinuar disa ushqime.

Rolls Sarma dhe kos

sarma e orizit levidia kos

Rrotullat e sarmës me kos mund të bëjnë një kombinim të shkëlqyeshëm kur kërkoni një vakt të ekuilibruar dhe me shije. Kur i konsumoni së bashku, do të përjetoni një kontrast freskues me shijet e ngrohta dhe të shijshme të gjellës. Kjo për shkak se kosi jep freski dhe freski.

Lakra ose gjethet e rrushit, së bashku me orizin dhe mishin Levidia, të përziera me erëza të ndryshme, janë ato që e bëjnë këtë pjatë shumë të veçantë. Orizi levidia ndihmon në rritjen e aromës dhe shton një strukturë me gëzof.

Ka mënyra të ndryshme se si mund të bashkoni sarmën dhe kosin së bashku, si p.sh thjesht ta pini, t'i përzieni së bashku kur e bëni ose mund t'i shtoni sipër pjatës së nxehtë. Në përgjithësi, ky çiftim është në gjendje të plotësojë nevojat tuaja dhe të sigurojë një vakt ushqyes.

Burek dhe Ayran

ushqim ballkanik burek ayran

Burek dhe ayran janë një ndeshje absolute dhe një kombinim shumë popullor. Ju bëni burek me brumë phyllo dhe e mbushni me gjëra të ndryshme si p.sh.

 • Mish,
 • djathë,
 • perime, ose një kombinim i këtyre përbërësve

Kjo pastë ofron një rostiçeri ose vakt të kënaqshëm krokantë dhe kafe të artë. Nga ana tjetër, Ayran është një pije me bazë jogurti. Ju ose mund ta merrni ayranin e përgatitur paraprakisht ose ta bëni vetë duke kombinuar kosin, ujin dhe kripën dhe duke e përzier derisa të bëhet e butë dhe e shkumëzuar.

Kombinimi i këtyre të dyjave, ayran ndihmon në zbutjen e çdo pikante ose nxehtësie nga bureku, duke e bërë atë të shijshëm, freskues dhe të lehtë për t'u ngrënë pasi balancon shijet.

Fli dhe Torshi

Fli është një lloj buke që bëni nga një brumë i thjeshtë me miell, ujë dhe kripë. Më pas shtrihet hollë dhe piqet në furrë derisa të piqet dhe të marrë ngjyrë kafe të artë.

Për t'u çiftuar, torshi është më i miri. Këto janë perime turshi të çdo lloji. Nuk ka rëndësi lloji i torshit nëse specat, lulelakra, karotat, qepët apo kastravecat. Të gjitha kombinohen mirë me fli.

Ngushtësia e mprehtë dhe kriza e torshit plotëson aromën e butë të bukës së sheshtë dhe krijon një shije të rrumbullakosur dhe të ekuilibruar.

Meze dhe Rakija

Ky është një koleksion i mezeve të vogla që i shërbeni me pije zakonisht gjatë një nate jashtë. Meze mund të përfshijë një shumëllojshmëri djathërash, perimesh, mishi, dips dhe shumë të tjera. Ju e shërbeni këtë në pjesë të vogla për të inkurajuar shoqërimin.

Ballkanasit e bashkojnë këtë meze me një gotë (ose dy) raki, e cila është një raki frutash. Alkooli mund të ndihmojë në pastrimin e qiellzës midis kafshimeve. Ndërsa, bordi i mezeve mund të zbusë dhe plotësojë shijen e alkoolit. Kjo në përgjithësi krijon një ambient të rastësishëm dhe festiv.


Lini një koment