Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Si të bëni Burek Perfekt

Si të bëni Burek Perfekt

 • 28 Apr, 2022
 • Posted By : Content

Nëse keni pirë burek, ne e dimë pse jeni këtu. Ashtu si me gjithë të tjerët, ishte dashuri në kafshimin e parë. Të kesh burek për herë të parë është një eksperiencë e paharrueshme dhe nuk është çudi që dëshiron ta provosh edhe një herë.

Kuzhina ballkanike është plot me xhevahire të fshehura dhe bureku është një prej tyre për shumë njerëz. Nëse nuk e keni pasur ende, është koha për t'i dhënë një goditje.

Të mësosh se si të bësh burek nuk duhet të jetë aq e vështirë. Ne kemi mbledhur të gjithë informacionin e nevojshëm rreth brumit të filos të bërë në shtëpi, përgatitjen e përzierjes së përshtatshme të mishit dhe vendosjen e temperaturës së saktë të furrës. Pra, ndiqni udhëzimet tona dhe nuk keni pse të shqetësoheni për rezultatin.

Ose vizitoni faqen e BalkanFresh dhe porosisni një kuti me burek Djerdan!

Hapi 1 - Brumë Phyllo e bërë në shtëpi

Hapi i parë për të mësuar se si të bëni burek është përgatitja e brumit të filos të bërë vetë. Pra, le të shkojmë tek ajo.

Për ta bërë këtë hap në mënyrë korrekte, do t'ju duhet:

- Hapësirë ​​pune

-Mbulesa tavoline

-Kllanë, mundësisht e hollë

- Qese me miell (e pahapur)

Përbërësit

-2 kg miell

-Vaj

-Kripë

Udhëzimet

Filloni duke mbuluar hapësirën tuaj të punës me një mbulesë tavoline të pastër. Kjo do ta mbrojë atë nga ndotja dhe mundësisht dëmtimi.

Spërkatni duart me miell, më pas bashkoni miellin, dy lugë çaji kripë dhe 2-3 lugë vaj në një tas.

Shtoni 2 gota me ujë të ngrohtë dhe ngadalë futni miellin në brumë. Më pas, është koha për të punuar brumin njësoj sikur po bëni bukë ose pica.

Përdorni duart derisa përzierja të jetë gati dhe vazhdoni të shtoni ujë në gllënjka të vogla. Në total, duhet të jetë rreth 3 gota (700 ml) ujë të ngrohtë.

Vazhdoni të gatuani për rreth dhjetë minuta. Pasi brumi të jetë i thatë dhe të ngjitet në gishta, mund të vazhdoni në hapin tjetër.

Më pas, vendoseni brumin në mbulesë tavoline dhe prejeni në pesë pjesë të barabarta. Secilin e punojmë edhe për disa minuta, më pas i japim formë toptha dhe i lyejmë me vaj.

Topthat e brumit i mbulojmë me një peshqir kuzhine dhe i lëmë të pushojnë për rreth tridhjetë minuta.

Dhe sigurisht, kjo nuk do të ishte asnjë recetë bureku pa mish! Kuzhina ballkanike i pëlqen gjithmonë të përfshijë mish në ushqimet e të gjitha llojeve, dhe bureku nuk është ndryshe.

Përbërësit e përzierjes së mishit dhe patates

-2 paund mish viçi i bluar

-Pesë patate të verdha

- Dy qepë

-Vaj

-Kripë

- Piper

Këtë herë, ne do t'ju tregojmë se si të përgatisni një recetë të përzier me mish dhe patate, prandaj filloni duke qëruar dhe prerë patatet në kubikë. Bëni të njëjtën gjë me qepët.

I bashkojmë me mishin e grirë, i shtojmë përbërësit e mbetur dhe i përziejmë! Më pas, lëreni përzierjen mënjanë për më vonë.

Tani është koha për të rrotulluar brumin. Sigurohuni që të jetë vërtet i hollë përpara se të filloni të shtoni përzierjen e mishit dhe patates.

Këtë do ta bëni duke e lyer topin e brumit me vaj, më pas duke e rrotulluar kunjin në mes të rrethit. Më pas, ngrini brumin dhe përhapeni në çdo drejtim.

Pasi të jetë përgatitur brumi, mund të filloni të shtoni mbushjet.

Pjesët e Përfundimit

Procesi i përgatitjes së brumit tradicional turk quhet "Burek"

Rrotulloni brumin e hollë në formë spirale të bërë duke e rrotulluar rreth vetes. Më pas, vendosini rrumbullakët në një tavë të lyer me vaj dhe lyejeni secilën me vaj.

Ngrohni furrën në 460 gradë F. Më pas vendosim tavën brenda dhe e pjekim për rreth 20 minuta. Do ta dini se bureku është bërë kur të bëhet i artë sipër.

Pasi të keni nxjerrë pitat tuaja nga furra, spërkatini ato me një përzierje uji dhe gjalpi. Lëreni mrekullinë e kuzhinës suaj ballkanike të ftohet për disa minuta dhe më pas shijoni shijen fantastike.

Porositni ushqim ballkanik në Shtetet e Bashkuara

Të jetosh në një vend pa një dyqan të duhur ushqimor ballkanik nuk është mënyrë për të shijuar jetën. Për fat të mirë, SHBA nuk është më kështu. Pra, vizitoni faqen e internetit BalkanFresh dhe porositni grupin tuaj të parë të ëmbëlsirave nga i gjithë rajoni i Ballkanit.

Sigurisht, ju dëshironi të dini se si të bëni burek. Kush nuk e bën? Lexoni këtë blog dhe mësoni. Ose, porosisni Djerdan burek nga faqja e internetit BalkanFresh dhe përgatiteni në pak minuta.Lini një koment