Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
5 ushqimet më të mira ballkanike që ushqejnë gojën

5 ushqimet më të mira ballkanike që ushqejnë gojën

 • 19 Jan, 2022
 • Posted By : BalkanFresh

 

Bota e kuzhinës ballkanike mund të jetë pak frikësuese në fillim, por pasi të keni provuar disa nga pjatat më të mira të rajonit, do të tërhiqeni.


Çfarë është ushqimi ballkanik?


Ushqimi ballkanik i referohet kuzhinës që gjendet përmes gadishullit ballkanik në Evropën Lindore. Ai merr frymëzim nga ushqimi evropian dhe i Azisë Perëndimore dhe shumica e pjatave janë krijuar për t'u bërë në shtëpi.


Në përgjithësi, kuzhina ballkanike është e guximshme dhe pikante. Në meny do të gjeni shumë perime turshi, djathëra të fortë dhe erëza të shijshme.


Mos ngurroni të lani çdo pjatë me pak raki, pija rajonale e zgjedhur. 


Ja 5 pjatat ballkanike që duhet të dini


Mund të jetë e vështirë të dini se ku të filloni nëse sapo po zbuloni kuzhinën ballkanike për herë të parë. Këtu janë pesë ushqime ballkanike të shijshme për të marrë shijen tuaj të parë të rajonit.


Dolma numër 1


Kush nuk e pëlqen ushqimin që është i mbështjellë edhe më shumë? Dolma është një pjatë e njohur ballkanike, veçanërisht në Turqi, që përmban një perime të zbrazura të mbushura me oriz, mish dhe kafshata të tjera të shijshme.


Tradicionalisht, dolma bëhet me gjethe rrushi të mbushura me oriz dhe mish të bluar. Sot do të shihni shumë variacione të pjatës, duke përfshirë disa opsione miqësore për vegjetarianët.


#2 Burek


Byrekët me shtresa të kënaqshme B urek janë gjithmonë një pjatë e mrekullueshme për të nisur ditën. Bureku zakonisht bëhet me mish, djathë, patate dhe perime me gjethe që mbështillen me brumë të hollë e të krisur.


Ka disa mendime të forta në lidhje me mishin që futet në Burek. Disa në Ballkan besojnë se bureku duhet të bëhet me mish viçi të bluar, ndërsa kuzhinierë të tjerë bëjnë burek me mbushje të ndryshme.


#3 Ćevapi


Kudo që të ktheheni në Ballkan do të ketë një lloj tjetër Ćevapi për të provuar. Kjo pjatë e kalitur me mish është një element kryesor rajonal për thjeshtësinë dhe shijshmërinë e saj.


Ćevapi është një lloj sallami i mbështjellë me dorë që mund të bëhet nga viçi, viçi, deleje ose qengji. Piqet në prush në skarë dhe shërbehet me bukë, ajvar, kajmak, qepë, gjizë, salcë kosi dhe piper të kuq.


#4 Pljeskavicë


A ju pëlqen hamburgeri? Më pas duhet të provoni pljeskavicën, e njohur edhe si hamburger serb.


Pjata e njohur dhe ultra e lëvizshme bëhet me një petë derri, viçi ose qengji që shërbehet sipër bukës dhe zbukurohet me ajvar, kajmak, qepë dhe urnebe.


Mund të duhen disa përpjekje për të vendosur recetën në shtëpi. Pljeskavica kërkon vetëm raportin e duhur të mishit dhe yndyrës për të arritur shijen e saj të veçantë.


#5 Pršut


Nuk ka asnjë mënyrë që të mos ju lotojë goja ndërsa shikoni kasapin tuaj duke prerë pak Pršut për pjatën tuaj të radhës me meze (meze).


Ballkani është shtëpia e disa prej pjatave më të mira të derrit në botë, por Pršut është një punë e vërtetë dashurie. Pršut është proshutë e kuruar që shtypet për disa javë për të hequr lëngun para se të pihet. Më pas mishi thahet për disa muaj përpara se të shërbehet.


BalkanFresh: Burimi juaj për përbërës të freskët mesdhetar


Gatimi mund të jetë mjaft i vështirë për njerëzit e zënë, dhe po ashtu është edhe gjetja e kohës për të shkuar në supermarket. Me dorëzimin e dorës në të njëjtën ditë në qytetin e Nju Jorkut dhe transportin në të gjithë SHBA-në, BalkanFresh po e sjell tregun evropian pikërisht në pragun tuaj.


Vizitoni faqen tonë të internetit për të eksploruar përzgjedhjen tonë të shkëlqyer të ushqimeve evropiane sot.Lini një koment