Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Receta tradicionale e bakllavasë

Receta tradicionale e bakllavasë

 • 24 Mar, 2022
 • Posted By : Content

Bakllavaja është një nga ato ëmbëlsirat tradicionale ballkanike që çdo amvise duhet të mësojë të bëjë para se ta quajë veten kështu.

Çdo shtëpi në atë pjesë të botës ka një sekret për të bërë bakllava në mënyrën e tyre dhe për ta bërë atë të shijojë të paharrueshme për mysafirët e shtëpisë.

Shumica e bashkimeve familjare, festimeve dhe rasteve të tjera të veçanta kanë nevojë për një tigan me bakllava për t'u ndjerë të festuar siç duhet.

Por nëse nuk jeni njohur me këtë delikatesë, me shumë mundësi po pyesni se çfarë ka në bakllava që e bën atë kaq të shijshme.

Ne do t'ju shpjegojmë procesin dhe do t'ju japim recetën tradicionale të bakllavasë në mënyrë që ta bëni vetë. Pasi ta provoni, do të shihni pse kaq shumë njerëz e konsiderojnë të veçantë.

Receta tradicionale e bakllavasë - çfarë ka në bakllava?

Receta tradicionale e bakllavasë nuk kërkon shumë përbërës, por gjithsesi nuk mund ta vendosni ndër ëmbëlsirat më të vështira për t'u bërë.

Ndihmon për të renditur përbërësit në tre kategori të ndryshme. Shikoni ato më poshtë:

 • Pastë phyllo

Do të duhet të vizitoni seksionin e ngrirësit në supermarket për të marrë pasta me fije. Ka shumë të ngjarë pranë byrekut dhe brumit të picës.

 • Përzierje e arrave

Zakonisht, arrat ose fëstëkët janë mënyra më e mirë, por ju mund të shkoni me përzierjen e arrave që preferoni. Ka rregulla për të mësuar se si të bëni bakllava, por pjekja është një formë arti, kështu që lëreni veten të improvizoni kur të keni mundësi.

 • Shurup

Jo, versioni i blerë në dyqan nuk do të jetë aq i mirë sa mrekullia e bërë në shtëpi. Pra, përdorni mjaltë, ujë, sheqer dhe lëng limoni për të bërë edicionin tuaj të shurupit. Mund të shtoni edhe ekstrakt portokalli ose karafil të plotë, por kjo varet nga ju.

Si të bëni bakllava - hap pas hapi

Shefi po bën një ëmbëlsirë tradicionale Bakllava

Shikoni udhëzuesin tonë hap pas hapi dhe mësoni se si të bëni një nga ëmbëlsirat më të famshme tradicionale ballkanike.

 • Ngrohni furrën paraprakisht

Si zakonisht, filloni duke e ngrohur furrën paraprakisht. Vendoseni atë në 350 gradë F dhe jepni disa minuta për t'u ngrohur.

 • Përgatitni shurupin e mjaltit.

Merrni një tenxhere me ujë dhe sheqer dhe ngroheni në sobë. Përziejini herë pas here derisa sheqeri të tretet, më pas shtoni mjaltin dhe ekstraktin e portokallit.

Lëreni përzierjen të vlojë, ulni zjarrin dhe lëreni gjithçka të ziejë për rreth 25 minuta. Pasi të jetë gati, hiqeni shurupin nga soba dhe lëreni të ftohet dhe të trashet pak.

 • Përzieni arrat

Përdorimi i një përpunuesi ushqimi për të copëtuar pak arrat do të jetë i dobishëm për këtë hap. Por nëse nuk keni një të tillë, përdorni një thikë për të krijuar copa më të vogla arra.

Më pas, merrni një tas të madh përzierjeje, vendosni të gjitha arrat brenda, shtoni sheqerin, karafilin e bluar dhe kanellën.

 • Përgatisni brumin

Zbërtheni petën e filetos dhe vendoseni midis dy peshqirëve të kuzhinës që të mos prishen gjatë përgatitjes.

 • Mblidhni shtresat e para

Përgatitni një tepsi dhe lyeni pjesën e brendshme me gjalpë të shkrirë.

Më pas, filloni të vendosni fletët e filos në tigan. Është më mirë të keni një tavë që i ngjan përmasave të brumit, kështu që nuk do t'ju duhet të prisni fletët.

Vazhdoni duke vendosur fletët dhe duke i lyer secilën me gjalpë të shkrirë. Bëni këtë derisa të keni përdorur rreth një të tretën e brumit.

 • Shpërndani përzierjen

Përhapeni gjysmën e përzierjes së arrave nëpër tavë.

 • Vazhdoni të montoni

Tani, përsëritni shtresimin e fletëve dhe lyejini me gjalpë. Pasi të keni shpenzuar edhe një të tretën e brumit, shpërndani përzierjen e mbetur të arrave dhe përfundoni me fletët e mbetura të bakllavasë.

 • Pritini atë

Pritini bakllavanë në copa në formë diamanti.

 • Është koha për pjekje.

Vendoseni tavën në furrë dhe lëreni delikatesën të piqet për rreth 35 deri në 45 minuta.

 • Hidhni shurupin

Pasi bakllavaja të ketë marrë ngjyrë të artë, e nxjerrim nga furra dhe e mbulojmë me shurup. E vetmja gjë që mbetet për të bërë është ta lini ëmbëlsirën tuaj të ftohet dhe ta shijoni!

Merrni bakllava në Shtetet e Bashkuara

Nëse dëshironi të provoni bakllava tradicionale në Shtetet e Bashkuara, vizitoni faqen e internetit BalkanFresh dhe porositni një kuti!

Mësoni të bëni saktë bakllava. Ose, porosisni ëmbëlsirën tradicionale në faqen e internetit BalkanFresh dhe shijoni përvojën autentike.


Lini një koment