Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Çfarë është një dietë mesdhetare ballkanike?

Çfarë është një dietë mesdhetare ballkanike?

 • 31 Jan, 2022
 • Posted By : BalkanFresh

Çfarë është një dietë mesdhetare ballkanike?

Kuzhina ballkanike është e njohur për të qenë e freskët dhe e shëndetshme, ndërkohë që ka elemente të përzemërta dhe pikante. Është e ngjashme me një dietë mesdhetare, por ka një përzierje unike të ndikimit osman dhe evropian. Nuk ka një kufi të caktuar për një dietë ballkanike, por në përgjithësi përfshin Shqipërinë, Bullgarinë, Rumaninë, Greqinë, ish-Jugosllavinë dhe disa rajone të Kroacisë.


Meqenëse një dietë ballkanike është kaq e larmishme, mund të gjeni interpretime të ndryshme të pjatave në rajone të ndryshme. Por të gjitha lidhen së bashku me përbërës dhe pjata të ngjashme. Disa nga karakteristikat kryesore të një diete mesdhetare ballkanike janë:

Djathë feta

Një nga ushqimet kryesore të dietës mesdhetare ballkanike është djathi feta. Djathi feta është një djathë i bardhë i kripur i bërë nga qumështi i deleve ose një përzierje e qumështit të deles dhe dhisë. Është veçanërisht e popullarizuar në sallata dhe ndonjëherë grihet sipër pjatave.


Perime turshi

Shumë pjata përdorin perime turshi për të shtuar një shije intensive. Sarma, një mbështjellës i njohur i lakrës, bëhet me rrotulla me lakër turshi. Një tjetër pjatë e njohur është Turshia , e cila është perime turshi bullgare. Shpesh shërbehet si meze gjatë dimrit ose si një shtesë e pjatave me mish.

Mish

Do të isha i pakujdesshëm nëse nuk do të flisja se sa shumë ballkanasit e duan mishin e tyre. Shumë pjata mbështeten shumë te mishi për të siguruar aromë dhe proteina. Nuk më besoni? Shumica e pjatave të tyre të mbushura me perime kanë një lloj përzierje mishi, dhe pjatat tradicionale pljeskavica, cevapi, sarma, dolma dhe goulashi kërkojnë mish.

Specat djegës

Ballkanasit e duan shijen e specave djegës. Një nga mënyrat më të njohura që ata përdorin shijen e piperit është me ajvarin, i cili është një përzierje e specave të kuq të pjekur dhe hudhrës. Shërbehet me pothuajse çdo pjatë me mish ose ushqim deti.

Perime të mbushura

Ballkanëve u pëlqen të mbushin perimet e tyre. Është një vakt tradicional që mund të përdorë shumë perime dhe gjethe të ndryshme. Specat e verdhë të mbushur janë shumë të zakonshëm në një dietë mesdhetare ballkanike, e po ashtu edhe sarma e cila bëhet me gjethe hardhie të mbushura.


Mbushja në perime është zakonisht shumë e thjeshtë. Mund të jetë çdo gjë, por zakonisht përmban një përzierje mishi, salcë domate, qepë dhe hudhër.

Peshku dhe frutat e detit

Shumë vende të Ballkanit janë përgjatë bregdetit dhe kanë akses në ushqime të freskëta deti. Sa më shumë t'i afroheni bregut, aq më shumë ushqim deti do të gjeni në dietën autentike ballkanike. Disa peshq që mund të shijojnë Ballkani janë levreku, murgu dhe sardelet. Peshku i pjekur shpesh shërbehet me limon, vaj ulliri, barishte dhe pak kripë.


Midhjet do të gjeni edhe në Kroaci dhe Mal të Zi, edhe pse shumë rajone të tjera i pëlqejnë ato. Ato gatuhen me verë të bardhë, majdanoz, hudhër, thërrime buke dhe vaj ulliri. Në disa vende të tjera, ato thjesht zihen në avull dhe gatuhen në një salcë domate dhe hudhër.

Qengji

Mishi i qengjit nuk është aq i zakonshëm sa mishi i pulës, derrit ose viçi në Amerikë. Por në Kroaci dhe rajone të tjera të Ballkanit, është një element kryesor i një diete ballkanike. Ballkani shton mish qengji në pjatat e tyre të njohura me mish dhe ndonjëherë do ta shërbejë si pjatë kryesore.

Bukë

Ballkanasit e duan bukën e tyre dhe mund ta hanë pothuajse me çdo vakt. Buka me kore shpesh shërbehet si shtesë me enët e mishit dhe zierjen. Buka e ëmbël e butë e përdorur për pasta është gjithashtu mjaft e popullarizuar në një dietë mesdhetare ballkanike.


BalkanFresh: Burimi juaj për përbërës të freskët mesdhetar


Gatimi mund të jetë mjaft i vështirë për njerëzit e zënë, dhe po ashtu është edhe gjetja e kohës për të shkuar në supermarket. Me dorëzimin e dorës në të njëjtën ditë në qytetin e Nju Jorkut dhe transportin në të gjithë SHBA-në, BalkanFresh po e sjell tregun evropian pikërisht në pragun tuaj.


Vizitoni faqen tonë të internetit për të eksploruar përzgjedhjen tonë të shkëlqyer të ushqimeve evropiane sot.Lini një koment