Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Ku të blini kafe turke në SHBA?

Ku të blini kafe turke në SHBA?

 • 01 Mar, 2022
 • Posted By : Content

Shumica e njerëzve e fillojnë ditën e tyre duke pirë një filxhan kafe në lëvizje ose duke pirë çdo gjë që del nga aparati i tyre i kafesë atë mëngjes.

A nuk do të ndiheshit më mirë nëse do të kishit një filxhan kafe të bërë vetë në vend të filxhanit me baltë që merrni nga aparati? Sapo të provoni kafen turke, do të kuptoni se për çfarë po flasim.

Nëse jeni një adhurues i vërtetë i kafesë, të mësoni se si të bëni kafe turke do të jetë një ndryshim i vërtetë i lojës. Do të jetë edhe më ndikues nëse keni probleme me zgjimin. Meqenëse ka një bollëk kafeine në kafenë turke, fillimi i ditës herët në mëngjes nuk do të jetë më problem.

Dhe, nuk do të keni asnjë problem me blerjen e tij pasi është kafeja më e mirë për të blerë online në faqen e internetit BalkanFresh.

Së pari, le të shpjegojmë se çfarë është kafeja turke.

Çfarë është kafeja turke?

Kafeja turke është një metodë unike e përgatitjes së kafesë. E ka origjinën nga Evropa dhe Lindja e Mesme. Vendet më të famshme për përgatitjen e kafesë në këtë stil janë Turqia, Greqia dhe Irani.

Ajo që e dallon këtë stil të përgatitjes së kafesë nga pjesa tjetër është se ajo mbetet e pafiltruar. Në vend të kësaj, pluhuri i kafesë mbetet në fund të filxhanit. Kjo çon në nivele më të larta të kafeinës në kafenë turke sesa në llojet e tjera të kafesë.

Për të bërë kafe turke në mënyrë tradicionale, duhet të merrni njëcezve . Kjo është një tenxhere e vogël që përdoret për ujë të valë. Nëse nuk mund ta kapni një të tillë, përdorimi i ndonjë tenxhere të vogël do ta bëjë këtë.

Më pas, pasi kafeja të jetë gatuar, do ta derdhni në filxhanë.

Ne kemi shpjeguar se çfarë është kafeja turke, është e drejtë t'ju mësojmë se si ta bëni atë gjithashtu. Pra, shikoni udhëzuesin tonë hap pas hapi.

Si të bëni kafe turke?

Derdhja e kafesë turke në filxhanin e cilësisë së mirë në sfond prej druri

Do t'ju duhen kokrra të sapo bluara për të përgatitur kafenë më të mirë që keni pirë ndonjëherë. Pra, do t'ju duhet të bëni pak përgatitje përpara se të filloni procesin e përgatitjes së kafesë turke.

 • Grini fasulet

Përdorni një mulli (me dorë ose elektrike) dhe ktheni fasulet në një pluhur gati për gatim. Më pas, ndizni sobën.

 • Ziejeni ujin

Mbushni një cezve dhe vendoseni në sobë derisa uji të vlojë.

Nëse preferoni kafe më të ëmbël, mund të shtoni pak sheqer në ujë në këtë moment.

 • Hiqeni tenxheren nga soba.

Pasi uji të vlojë, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe fikeni sobën.

 • Shtoni pluhurin

Më pas, shtoni pluhurin e kafesë në ujë. Dy lugë çaji do të jenë më se të mjaftueshme nëse jeni duke bërë kafe vetëm për veten tuaj.

 • Gatuaj kafen

Hapi i fundit është kthimi i tenxheres në sobë. Mos e ndizni përsëri nxehtësinë nëse furra është ende e nxehtë. Thjesht vendosni tenxheren dhe përziejeni për pak.

Pas disa sekondash, kafeja do të fillojë të flluskojë, që do të thotë se është gati për t'u përdorur.

 • Përfundo

Pasi kafeja të jetë zier, hidheni në filxhanë dhe prisni disa sekonda. Provoni pasi pluhuri të qetësohet dhe pija të mos jetë shumë e nxehtë për t'u konsumuar.

A ju rezultoi e mrekullueshme filxhani juaj i parë i kafesë turke? A është e sigurt të thuash se di të bësh kafe turke? Shpresojmë, udhëzuesi ynë ishte i dobishëm.

Ku të blini kafe turke?

Mos u shqetësoni. Nuk do t'ju tregonim gjithçka për kafenë turke dhe madhështinë e saj pa ju bërë të ditur se ku ta blini atë.

Vizitoni faqen e internetit BalkanFresh, shikoni se çfarë ofrojmë dhe porosisni qesen tuaj të parë me kafe të cilësisë së lartë.

Mësoni për madhështinë e kafesë turke, si ta bëni atë dhe më e rëndësishmja ku mund ta gjeni. Gjithashtu, vizitoni faqen e internetit Balkan Fresh dhe shikoni se çfarë ofrojmë.


Lini një koment