Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Ku të blini çaj turk në SHBA?

Ku të blini çaj turk në SHBA?

 • 01 Jun, 2023
 • Posted By : BalkanFresh

Nëse jeni kurioz të provoni çajin turk, në këtë blog, ne do t'ju ofrojmë të gjithë informacionin që ju kërkoni. Pirja e çajit turk është një përvojë më vete. Mund ta pini çajin gjatë mëngjesit, gjatë natës me snack, gjatë darkës dhe më shumë! Ejani dhe ne ju tregojmë se si ta bëni, ku ta blini dhe të tjera!

Çfarë është çaji turk?

Çaji turk , i njohur edhe si çay, është një pije e nxehtë popullore dhe një pjesë shumë thelbësore e Turqisë dhe kulturës së saj. Tradicionalisht, ju e krijoni atë duke përdorur një çajnik të veçantë të dyfishtë të quajtur çaydanlık, i përbërë nga një çajnik më i vogël sipër për të pirë çaj të fortë dhe një më i madh në fund për ta holluar me ujë të nxehtë.

Si të bëni çaj turk?

Siç u përmend më lart, për të bërë çaj turk ju nevojitet një çajnik i dyfishtë dhe sigurisht, filxhanë çaji turk.

Ja se si e bëni atë:

1. Filloni duke mbushur pjesën më të madhe të poshtme të çaydanlık (çajdanlikut special turk) me ujë. E vendosim në sobë dhe e ziejmë lehtë.

2. Më pas, merrni pjesën më të vogël të sipërme të çaydanlık dhe vendosni gjethet e çajit të zi brenda. Është më mirë të përdorni gjethet e çajit turk për një shije autentike. Hidhni ujë të valë në çajnikun më të vogël me gjethet e çajit.

3. Vendoseni me kujdes çajnikun më të vogël sipër atij më të madh, në mënyrë që të siguroheni që ato të përshtaten mirë së bashku.

4. Tani, lëreni çajin të piqet për rreth 10-15 minuta. Kjo lejon që gjethet e çajit të lëshojnë shijet e tyre në ujë.

5. Pasi çaji është gati, është koha për ta servirur! Merrni disa gota të vogla në formë tulipani. Hidhni çajin e zier në gota, por bëni kujdes që të mos mbushen shumë. Synoni t'i mbushni ato vetëm një e treta deri në gjysmën e plotë.

6. Për të rregulluar forcën e çajit tuaj, mund ta holloni në gotë. Përdorni ujë të nxehtë nga çaji më i madh për të shtuar më shumë ujë për një shije më të butë ose më pak ujë për një pije më të fortë.

7. Nëse keni një dhëmb të ëmbël, mund të shtoni sheqer në çajin tuaj. Rregulloni shumën sipas preferencës tuaj.

   Merrni një moment për t'u ulur, për t'u çlodhur dhe për të shijuar shijet e lezetshme të çajit tuaj turk. Shijoni çdo gllënjkë dhe vlerësoni përvojën kulturore që ajo sjell. Për më tepër, përgatitja e çajit turk është një proces i këndshëm dhe i drejtpërdrejtë. Pasi ta provoni, do të bini në dashuri me shijet aromatike dhe ngushëlluese që ofron çaji turk.

   Ku të blini çaj turk?

   Për të blerë çaj turk në SHBA, vizitoni Balkan Fresh, dyqanin tonë online evropian. Ofrojmë gjethe çaji turk dhe produkte autentike ballkanike dhe evropiane. Përveç kësaj, ne kemi një përzgjedhje të madhe të çajit dhe filxhanëve turk në dyqanin tonë ushqimor në internet. Porositni me lehtësi nga faqja jonë e internetit, pavarësisht nëse jeni në Nju Jork ose kudo tjetër në SHBA.

   konkluzioni

   Duke ndjekur udhëzuesin tonë të thjeshtë, ju mund të bëni lehtësisht çaj turk dhe të shijoni shijet e tij unike. Kur bëhet fjalë për blerjen e çajit turk në SHBA, Balkan Fresh është dyqani juaj ushqimor evropian, i cili ofron një shumëllojshmëri gjethesh çaji turk dhe filxhanë çaji tradicional turk. Pra, pse të presim? Filloni udhëtimin tuaj të çajit turk sot dhe kënaquni me shijen aromatike dhe freskuese me ndihmën e dyqanit tonë ushqimor ballkanik.   Lini një koment