Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
3 pjata ballkanike me një tenxhere që duhet të provoni

3 pjata ballkanike me një tenxhere që duhet të provoni

 • 06 Jun, 2023
 • Posted By : Liridon

Ne do t'ju prezantojmë me disa shije të shijshme të një tenxhere ballkanike. Këto pjata, nga gjellët e shijshme deri te supat ngushëlluese, janë të pasura me përbërës tradicionalë evropianë. Pra, merrni listën tuaj të blerjeve dhe drejtohuni në një dyqan evropian të afërt ose dyqan ushqimor në internet për të mbledhur gjërat thelbësore.

Pasul – supë me fasule ballkanike

Ky është një ushqim klasik komod në rajonin e Ballkanit. Ajo ofron një kombinim të kënaqshëm të shijeve dhe teksturave. Për më tepër, përbërësi kryesor janë fasulet e bardha . Ata luajnë një rol kryesor në këtë supë.

Për më tepër, fasulet gatuhen ngadalë në përsosmëri. Mishrat, si mishi i proshutës ose viçi, mbushin supën me një aromë të këndshme tymi. Kombinoje atë me bukë ose perime turshi për një vakt të plotë.

Merak me patate

Zierja e patates është një pjatë e mrekullueshme që bëni nga patatet, karotat, erëzat, lëngu i pulës, orizi dhe të tjera! Në këtë zierje, përbërësit kryesorë janë patatet dhe karotat. Për më tepër, ato çojnë në strukturën e saj kremoze. Ju shtoni oriz levidia për të ngritur pjatën. Mos u shqetësoni për gjetjen e përbërësve. Mund të blini oriz levidia , patate , miell dhe të gjithë përbërësit e nevojshëm online në dyqanin tonë ushqimor evropian, BalkanFresh.

Merak me lakër në tenxhere dhe viç

Kjo është një zierje e veçantë nga Bosnja, e njohur si " Tanxherja boshnjake ". Është një pjatë e njohur në kuzhinën ballkanike si një nga pjatat kombëtare të Bosnjës për shkak të historisë së saj modeste dhe shijeve të shijshme.

 

Tradicionalisht, ju do ta gatuani këtë zierje në enë balte ose qeramike, madje edhe në gropa ose oxhaqe gjatë mesjetës. Ka variacione të ndryshme të kësaj zierje boshnjake, por ajo që mbetet e qëndrueshme është përdorimi i mishit dhe perimeve me shtresa. Për më tepër, i ziejini së bashku për të krijuar një lëng të shijshëm.

 

Në përmbledhje, kjo është një zierje e veçantë që vjen nga Bosnja. Me shtresa mishi dhe perimesh, ka një histori të pasur dhe është e shijshme.Lini një koment