Recetat e komunitetit

Faleminderit që zgjodhët BalkanFresh për të marrë idetë më të mira të recetave. Ne kemi bashkëpunuar me The Balkan Hostess @balkanhostess për të krijuar receta të shkëlqyera që ju t'i shijoni. Ne po shtojmë vazhdimisht receta të reja në baza javore, kështu që mbani sytë tuaj për receta të reja. Nëse ju pëlqejnë këto receta dhe dëshironi shumë të tjera, ju lutemi shkoni te Thebalkanhostess.com

1. Rolat sa Dzemom (Roll With Jam)
6 vezë (të bardhat dhe të verdhat të ndara)
1/2 filxhan + 2 lugë gjelle miell (80 g)
1/2 filxhan sheqer (85 g)
3 lugë vaj
2 lugë qumësht
1 lugë gjelle sheqer vanilje (1 kesica)
1 lugë çaji pluhur pjekjeje
1/2 filxhan reçel (150 g) ose më shumë, për shije
-Ngrohni furrën në 350F dhe shtroni një fletë pjekjeje pelte me letër furre. Le menjane.
-Në një tas, rrihni të bardhat e vezëve në një masë të fortë. Le menjane.
Në një tas të dytë përzierës, bashkoni të verdhat, sheqerin dhe sheqerin vanilje. Me një mikser, rrihni të verdhat e vezëve dhe sheqerin në një masë të trashë dhe të verdhë të zbehtë. Shtoni qumështin dhe vajin dhe rrihni për disa sekonda shtesë. Fikni mikserin e dorës dhe lëreni mënjanë.
-Palosni të bardhat e vezëve të rrahura në të verdhat e vezëve 1/3 e herë derisa të përfshihen të gjitha. Pasi të jenë futur të gjitha të bardhat e vezëve, hidhni miellin dhe pluhurin për pjekje, pak nga pak.
-Pasi të jenë bashkuar të gjithë përbërësit, vendoseni brumin në tepsi të veshur me letër pergamene dhe shtrijeni në një shtresë të barabartë. Piqeni për 15-20 minuta deri në kafe të artë.
-Kur pandispanja të jetë pjekur, hiqeni nga tepsi dhe vendoseni në një sipërfaqe të sheshtë. Lëreni të ftohet për 1-2 minuta dhe më pas rrotulloni pandispanjen (me letër furre) në një trung. Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
-Pasi pandispanja të jetë ftohur, shpalosni atë, hiqni letrën pergamene dhe lyeni me reçelin e zgjedhur. Pastaj rrotullojeni përsëri. E mbulojmë tortën me letër alumini dhe e vendosim në frigorifer për 30 minuta.
-Prisni në feta, pudrosni me sheqer pluhur dhe shijojeni.
Rolat sa Dzemom (Roll With Jam)
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------

Truffles Vegan Plazma/ Brze Posne Plazma Kuglice

1 filxhan + 2 lugë gjelle (250 g) margarinë

1/2 filxhan (100 g) sheqer pluhur
4 lugë kakao pluhur
2 gota (200 g) arra, të bluara
3 gota (300 g) keks plazma/Biskota Lane, të bluara
1 filxhan (250 g) lëng portokalli.
Për më tepër
Plazma e bluar keks
Arra të bluara
Në një tenxhere të mesme shkrini plotësisht margarinën.
Pasi të jetë shkrirë, shtoni përbërësit e mbetur dhe përzieni mirë që të bashkohen të gjitha.
Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta ose derisa të ftohet plotësisht.
Pasi masa të jetë ftohur, rrokulliset në topa dhe rrotullohet në Plazma keks ose arra të bluara për të mbuluar. Mund të përdorni edhe pluhur kakao. Vendoseni mënjanë në një enë me kapak dhe përsërisni me masën e mbetur.
Pasi të gjithë tartufët tuaj të jenë rrotulluar dhe veshur, mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer derisa të jenë gati për t'u shërbyer.
Prijatno!
Truffles Vegan Plazma/ Brze Posne Plazma Kuglice
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------
Roll i shijshëm me spec të kuq të pjekur
Sfungjeri i shijshëm:
6 vezë (të bardhat dhe të verdhat të ndara)
1/2 lugë çaji kripë
3 lugë vaj
3 lugë qumësht
5 lugë miell
Mbushja:
1 filxhan (200 g) djathë feta
1/2 filxhan (123 g) salcë kosi
3-4 feta mish delli sipas zgjedhjes suaj
3-4 feta djathë mocarela
3 speca të kuq të pjekur
Ngrohni furrën në 350F dhe vendosni një fletë pjekjeje me letër furre. Le menjane.
Rrihni të bardhat e vezëve në një masë të fortë, më pas shtoni të verdhat e vezëve një nga një. Rrihni derisa të inkorporohet më pas kaloni në një shpatull dhe shtoni vajin, kripën, qumështin dhe në fund miellin. Palosni butësisht për të përfshirë të gjithë përbërësit. Kur të përzihet, derdhni brumin në fletën e pjekjes të veshur me letër pergamene. Piqeni në 350F për 20 minuta.
Pasi të jetë pjekur, transferojeni butësisht brumin e pjekur në një sipërfaqe të sheshtë pune. Kur të jetë ftohur pak, rrotulloni sfungjerin në një trung me letër pergamene (në anën e gjatë). Lëreni të ftohet plotësisht.
Bashkoni djathin feta dhe salcën e thartë.
Kur pandispanja të jetë ftohur plotësisht, shpalosni atë dhe lyeni të gjithë sipërfaqen me përzierjen e djathit feta dhe kosit. Më pas, mbi të shtriheshin mishi i ushqimeve, djathi dhe në fund specat e kuq të pjekur.
Rrotulloni edhe një herë pandispanjen dhe mbushjen, por këtë herë duke hequr letrën pergamene. E mbulojmë trungun me letër alumini dhe e vendosim në frigorifer derisa ta servirim. Pritini në feta të barabarta dhe shërbejeni si meze.
Roll i shijshëm me spec të kuq të pjekur
================================================== ==========
Plazma Nutella Shake
Për 1 Shake
2 lugë akullore vanilje
1/2 filxhan (100 ml) qumësht të ftohtë
1 lugë e madhe Nutella
4-5 copë Plazma Keks, të copëtuara në copa të vogla.
Krem pana për zbukurim
Vendosni përbërësit e shake në një blender në rendin e mëposhtëm:
Akullore
Qumështi
Nutella
Plazma Keks
Përziejini për 10-15 sekonda derisa të jetë homogjene, duke pasur kujdes që të mos përzihet shumë në mënyrë që të mbetet e trashë. Hidheni në një gotë të ftohur dhe sipër me krem ​​pana.
Shënim: Mos ngurroni të shtoni çdo frut që dëshironi. E preferuara ime personale? Luleshtrydhe dhe banane!
Plazma Nutella Shake
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------
Puding Keksici
1 shkop (120 g) gjalpë ose margarinë, në temperaturë dhome
1 pako puding me çokollatë (versioni ballkanik/evropian)
1 pako puding me luleshtrydhe (versioni ballkanik/evropian)
1 filxhan (125 g) sheqer pluhur
2 gota (240 g) miell
Kremi së bashku gjalpin dhe sheqerin pluhur derisa të bëhet një masë e butë dhe kremoze. Më pas, ndajeni gjalpin në mënyrë të barabartë në 2 enë. Në një enë shtoni pluhurin e pudingut me çokollatë dhe gjysmën e miellit. Në tasin e dytë shtoni pluhurin e pudingut me luleshtrydhe dhe gjysmën tjetër të miellit.
Punoni me 1 tas/aromë në të njëjtën kohë. Me një lugë druri fillimisht përzieni gjalpin dhe përbërësit e thatë derisa të formohet një brumë. Më pas, duke përdorur duart, gatuajeni brumin derisa të bëhet i butë dhe i lëmuar.
Pasi brumi të jetë bashkuar, pudrosni lehtë sipërfaqen e punës me miell dhe vendoseni brumin në qendër. Ziejeni për disa sekonda, më pas mbulojeni brumin me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta. Përsëriteni me shijen e dytë.
Ngrohni furrën në 350F/175 C dhe shtroni një fletë pjekjeje me letër furre. Le menjane.
Pasi brumi të jetë ftohur, me gishtat, këputni copa të brumit dhe rrotullojeni në një top. Madhësia e topit të brumit do të varet nga sa të mëdha dëshironi të jenë biskotat tuaja. Më pas, duke përdorur një pirun, rrafshoni butësisht topin e brumit për të bërë një biskotë të rrumbullakët siç tregohet në foto. Transferoni butësisht biskotën në tepsi, duke lënë hapësirë ​​midis secilës. Ata do të përhapen pak ndërsa piqen. Përsëriteni derisa të konsumohet i gjithë brumi. Më pëlqen të piqem 1 shije në të njëjtën kohë.
Piqini biskotat për 8-10 minuta, i hiqni nga furra dhe i lini të ftohen. Shërbejeni në temperaturën e dhomës me kafe ose çaj.
Shënim:
Mos ngurroni të përdorni 1-2 pika ngjyrosje ushqimore në brumin tuaj nëse dëshironi një ngjyrë më intensive. Përdorni çdo shije të pudingut që dëshironi! Punon me te gjitha shijet.
Brumi mund të plasaritet kur e rrafshoni butësisht me pirun. Kjo është normale dhe në rregull.
Puding Keksici
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------
Pasta e shijshme me squfur
1 pako petë
1 vezë
Farat e susamit
Mbushja 1:
2 lugë qepë të freskët
1/2 thelpi hudhër, të grirë
3-4 lugë spinaq të zier dhe të zier
Mbushja 2:
Mish i tymosur (çdo lloj), i prerë në kubikë
1 lugë kos grek
1 lugë Kajmak
Mbushja 3:
Deli feta proshutë ose gjeldeti
Djathë mocarela e prerë në feta
Salcë marinara
1. Përzieni përbërësit për çdo mbushje në një tas të veçantë, lërini mënjanë.
2. Rrotulloni petën tuaj të shturë në një sipërfaqe të sheshtë pune duke përdorur miell kur është e nevojshme.
3. Prisni brumin në shirita 3 ose 4 inç dhe shtoni rreth 1 lugë çaji mbushje në fund të çdo rripi. Rrokullisni së bashku brumin dhe mbushjen e petë dhe vendoseni në një tepsi të veshur me pergamenë.
4. E lyejmë me një vezë të rrahur me furçë çdo rulotë petë dhe më pas e spërkasim lehtë me farat e susamit.
5. Piqni në 350 F/175 C për 20 minuta ose deri në kafe të artë.
6. Shërbejeni të ngrohtë.
Pasta e shijshme me squfur
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------
Lagane Letnje Pecurke / Kërpudha të mbushura me verë të lehtë
1 paund (450 g) kërpudha të bardha (zgjidhni ato në anën më të vogël)
1-2 qepë të njoma ose 1/2 e preshit, të grira
1-2 lugë vaj (15-30 ml)
Kripë, për shije
Piper i zi, për shije
Vegjeta, për shije
Lani mirë kërpudhat dhe hiqni kërcellet. Pritini në kubikë bishtat e kërpudhave shumë të vogla dhe shtoni në një tigan të vogël me vaj. Më pas, grijini imët qepët e njoma ose preshi dhe i shtoni në tigan. Përzierjen e mbushjes e rregullojmë me kripë, piper të zi dhe vegjeta sipas shijes. Skuqini në zjarr mesatar për 5-8 minuta derisa të zbuten.
Në një tavë pjekjeje të veshur me letër pergamene, rregulloni kërpudhat dhe mbushni çdo zgavër të kërpudhave me mbushje. Piqini në 350 F/175 C për 5-10 minuta derisa kërpudhat të jenë zbutur dhe të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.
Shijojeni nxehtë
Lagane Letnje Pecurke / Kërpudha të mbushura me verë të lehtë
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ------
Pecivo sa Kupinom i Krem Sirom / Pasticë me djathë krem ​​boronicë
Shërbim: 4-6
1 pako petë e shkrirë
4 lugë gjelle (70-80 g) krem ​​djathi
1 lugë gjelle (1 pako) sheqer vanilje
2-3 lugë gjelle (40-60 g) reçel manaferre
Manaferra të freskëta, sipas dëshirës
1 vezë e rrahur
Në një tas të vogël bashkojmë kremin e djathit dhe sheqer vaniljen. I trazojmë mirë që të bashkohen dhe i përziejmë derisa të bëhen kremoze dhe të zbuten.
Vendoseni fletën tuaj të petës suaj në një sipërfaqe të sheshtë pune dhe duke përdorur një petull rrotullojeni pak.
Pritini fletën e petë në copa drejtkëndëshe të barabarta. Më pas, hapni pak secilën pjesë për të rritur gjatësinë dhe gjerësinë.
Në mes të çdo pjese vendosni një sasi të vogël krem ​​djathi dhe mbulojeni me reçel manaferre dhe manaferra të freskëta nëse përdorni. Pritini secilën anë të petës në rripa dhe më pas duke filluar nga sipër, kryqëzoni shiritat në mes të brumit. Pasi të jetë përfunduar, shtypni pak në mes të çdo pastë për të mbyllur. Përsëriteni me përbërësit e mbetur.
Ngrohni furrën në 350 F/175 C dhe shtroni një fletë pjekjeje me letër furre.
Vendosini pastat e mbledhura në fletën e pjekjes dhe lyejeni secilën me një sasi të madhe veze të rrahur. Piqeni për 30-35 minuta ose derisa të fryhet dhe të marrë ngjyrë kafe të artë.
Pasi të jetë pjekur, lëreni të ftohet dhe shijojeni!
Pecivo sa Kupinom i Krem Sirom / Pasticë me djathë krem ​​boronicë
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ------
"Jastëkë" me mollë me karamel
Përbërësit:
1 fletë petë, e shkrirë
1 mollë e madhe ose 2 më të vogla (çdo varietet)
1 lugë gjelle sheqer vanilje (1 pako)
Salcë karamel (preferoj salcat Torani), për shije
Kanellë, për shije
Arrëmyshk, për shije
Miell sipas nevojës
Ngrohni furrën në 350F/175 C dhe shtroni një fletë pjekjeje me letër furre. Le menjane.
Lani mollën dhe prisni në copa të vogla (më pëlqen ta pres mollën në kubikë të vegjël). E lë lëvozhgën për t'u ngjyrosur, por mos ngurroni ta hiqni nëse dëshironi.
Transferoni mollën tuaj të copëtuar në një tigan të vogël dhe shtoni sheqer vanilje. Filloni të gatuani mollën në nxehtësi mesatare.
Ndërsa mollët dhe sheqeri gatuhen, pluhurosni lehtë sipërfaqen tuaj të punës me miell dhe hapeni petën e fryrë vetëm për ta holluar pak. Mjaftojnë disa kalime në çdo drejtim, mos e holloni shumë.
Vazhdoni zierjen e mollëve derisa të zbuten pak, por jo aq të buta sa të copëtohen. Në nxehtësi mesatare, kjo duhet të zgjasë 10-15 minuta. Pasi mollët të jenë zbutur, fikni zjarrin dhe shtoni kanellën dhe arrëmyshk sipas shijes. Përziejini për t'u bashkuar.
Pritini petën në katrorë (nga një fletë duhet të merrni rreth 6). Hidhni një lugë gjelle të grumbulluar në qendër të çdo katrori dhe hidhni salcë karamel mbi mollët. Përsëriteni me petën e mbetur dhe mollët dhe kalojini në tepsi.
Këshillë: Provoni ta palosni petën në forma të ndryshme ose thjesht lërini ashtu siç janë. Nëse i lini si katrorë të thjeshtë qoshet do të ngrihen dhe do të "palosen" mollët!

Piqeni në 350 F/175 C për 20-25 minuta derisa pasta të marrë ngjyrë kafe të artë. Hiqeni nga furra, lëreni të ftohet pak dhe spërkatni me salcë shtesë karamel. Shërbejeni të ngrohtë.
"Jastëkë" me mollë me karamel