Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
4 mëngjese të thjeshta tradicionale të stilit ballkanik për t'u provuar

4 mëngjese të thjeshta tradicionale të stilit ballkanik për t'u provuar

 • 16 May, 2023
 • Posted By : Liridon

Një nga gjërat më të mira të kuzhinës ballkanike janë mëngjeset tradicionale dhe plot. Këto nuk janë petullat apo vaflet e zakonshme. Do të përjetoni ndjesinë e të ngrënit të një mëngjesi tradicional ballkanik. Ky blog do të prezantojë shumë produkte të reja që mund t'i gjeni lehtësisht në dyqanin tonë evropian në Nju Jork!


Vazhdoni të lexoni për të parë këto mëngjese tradicionale të stilit ballkanik që mund t'i provoni vetë.

1. Gjalpë, reçel dhe çaj turk

Ky është një ushqim mëngjesi shumë i lehtë që mund ta bëni dhe e shijon i gjithë Ballkani, për shkak të thjeshtësisë dhe shijes së tij të shijshme. Gjithçka që kërkon është gjalpë, reçel frutash , feta buke të thekur dhe çaj turk! Nëse dëshironi ta bëni atë edhe më ballkanik, mund të përdorni filxhanë çaji turk që mund t'i gjeni në dyqanin tonë online ! Për sa i përket reçelit, mund të përdorni çdo lloj reçeli që dëshironi, nga luleshtrydhet dhe fiku, deri te ftua dhe kajsia.

2. Suxhuk (Sujuk) me Vezë

Le të fillojmë duke shpjeguar se çfarë lloj salcice është Sujuk. Për më tepër, ai përbëhet kryesisht nga mish i bluar dhe yndyrë shtazore dhe është një sallam i thatë dhe i fermentuar. Mund ta shijoni në disa mënyra, si p.sh., më vete, me vezë anash ose të përziera së bashku, për pica, të përziera me krem, e të tjera!

Siç u përmend më lart, ju mund ta shijoni këtë sallam në dy mënyra kur bëhet fjalë për vezët. Mund t'i përzieni me vezë të dredhura ose të keni anash vezët me rreze dielli. Ky është një mëngjes i thjeshtë dhe shumë efektiv për të nisur ditën tuaj. Për të shtuar një kthesë, mund të spërkatni edhe barishte të ndryshme si vegjeta, kopër, majdanoz dhe të tjera!

Për të marrë një sujuk të stilit ballkanik, duhet të vizitoni dyqanin tuaj lokal në Ballkan, ose ta porosisni atë online për dërgesë të shpejtë!

3. Speca të kuq të pjekur në krem të rëndë

Kjo është e preferuara sepse thjesht nuk mund të gaboni me specat në Ballkan. Ka mundësi të pafundme kur bëhet fjalë për specat. Mund t'i pjekni dhe t'i gatuani në krem të trashë, t'i përzieni me hudhër dhe t'i hani vetë, të krijoni salca dhe shumë të tjera!

Për këtë vakt, duhet të filloni duke pjekur specat dhe më pas t'i zieni në krem të trashë të përzier me kripë dhe piper. Është një vakt i përzemërt, ngushëllues dhe plotësues. Zakonisht e lidhni me bukë, ku e zhysni bukën në salcë dhe hani piper! Pikë bonus nëse buka është e nxehtë!

4. Përhapja e Ajvarit me Djathë

Për të filluar fillimisht këtë mëngjes të thjeshtë, do t'ju duhet ajvari , të cilin nëse nuk jeni nga Ballkani, me shumë mundësi nuk do ta kishit në frigorifer. Është një përhapje që e bëni nga specat e kuq, patëllxhani, hudhra, vaji dhe uthull. Mund ta përdorni si përhapje ose dip, bazuar në preferencat tuaja!

Ky është një mëngjes mbushës, i thjeshtë dhe i lehtë, që nuk kërkon gatim. Është një opsion i shkëlqyeshëm nëse ju mbarojnë idetë dhe mund të kapni shpejt lyerjen dhe djathin e ajvarit. Djathërat si feta dhe djathi trekëndësh janë opsione të shkëlqyera për këtë vakt!Lini një koment