Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
5 gjërat që duhet të dini për kuzhinën ballkanike

5 gjërat që duhet të dini për kuzhinën ballkanike

 • 07 Jan, 2022
 • Posted By : BalkanFresh

Keni pasur ndonjëherë kuzhinë ballkanike? Nëse nuk e keni bërë, po humbisni. Por, përpara se të merrni telefonin për të porositur, duhet të dini se çfarë e bën atë kaq unik.

Ushqimi nga Ballkani është i shijshëm, i shëndetshëm dhe i pasur kulturalisht. Këtu janë 5 gjërat që duhet të dini për kuzhinën ballkanike:

#1 Shumë kultura ndikojnë në ushqim

Për të kuptuar ushqimin ballkanik, duhet të dini se nuk është i përcaktuar rreptësisht nga gjeografia. Ushqimi baltik ndikohet nga shumë rajone të ndryshme si dhe nga faktorë politikë, socialë, historikë dhe kulturorë. Disa njerëz e konsiderojnë ushqimin ballkanik si kryesisht mesdhetar. Ndërsa ekziston një komponent mesdhetar, është pak më kompleks se kaq.

Ju mund të prisni që ushqimi ballkanik të duket pak më ndryshe në të gjitha rajonet e ndryshme. Ndërsa ushqimi është i ngjashëm, ai bëhet ndryshe në vende të ndryshme. Disa nga termat janë të njëjtë, por nënkuptojnë edhe ushqime të ndryshme. Për shembull, "burek" zakonisht i referohet pastave të ëmbla. Por në Bosnje, ata do t'ju shërbejnë versionin e mishit.

#2 Nuk është ushqimi juaj tipik i zbukuruar

Mos prisni të postoni fotot tuaja të ushqimeve ballkanike në Instagram. Dua të them, mundesh , por nuk është aq fotogjenike. Ushqimi ballkanik nuk është bërë për të qenë tërheqës vizualisht, është bërë për shije të mirë. Pra, nëse po provoni ushqim ekzotik thjesht për fuqinë, ushqimi ballkanik mund të mos jetë bileta juaj. Por do të shijojë mirë dhe do të kënaqë dëshirat tuaja.

#3 Ushqimet e mbushura janë të preferuara

Njerëzit në Ballkan janë adhurues të mëdhenj të ushqimeve të mbushura. Perimet e mbushura bëhen me mish, perime dhe një përzierje të shijshme barishtesh dhe erëzash.

Një nga pjatat e mbushura të njohura është Sarma. Zakonisht shërbehet në dimër, është bërë nga gjethe lakre të mbushura. Sekreti ballkanik është se sa më gjatë ta gatuani, aq më mirë ka shije. Një pjatë popullore e vjeshtës bëhet nga speca të mbushur, të cilët zakonisht shërbehen rreth tetorit.

#4 Këtu nuk ka shije të buta

Jepini meritë: Ballkanit nuk i përgjysmon asgjë. Ushqimi ballkanik njihet për të qenë intensiv, madje dërrmues. Nëse keni frikë nga erëza (erëz me shije, jo erëz të nxehtë) ose nuk ju pëlqen asgjë shumë e butë, ushqimi ballkanik mund të mos jetë i duhuri për ju.

Por nëse jeni gati për një përvojë të shijshme ushqimore, nuk do ta harroni së shpejti, shtrëngojuni. Ushqimi është si asgjë që keni provuar më parë. Pjatat janë të shijshme, intensive dhe unike. Në një mënyrë të mirë, sigurisht .

#5 A do të donit pak raki me atë?

Rakija është një raki e fortë frutash dhe shërbehet pothuajse kudo në Ballkan. Vendasit e pinë atë me mëngjes, drekë dhe darkë, si dhe çdo mbledhje dhe festë familjare. Është pothuajse pjesë e identitetit të kulturës.

Rakija është pastrues i qiellzës dhe tretje, dhe restorantet e rekomandojnë sepse plotëson shumë ushqime. Jemi të sigurt se kjo është arsyeja pse vendasit e pëlqejnë atë.

BalkanFresh: Burimi juaj për përbërës të freskët mesdhetar

Gatimi mund të jetë mjaft i vështirë për njerëzit e zënë, dhe po ashtu është edhe gjetja e kohës për të shkuar në supermarket. Me dorëzimin e dorës në të njëjtën ditë në qytetin e Nju Jorkut dhe transportin në të gjithë SHBA-në, BalkanFresh po e sjell tregun evropian pikërisht në pragun tuaj.


Vizitoni faqen tonë të internetit për të eksploruar përzgjedhjen tonë të shkëlqyer të ushqimeve evropiane sot.Lini një koment