Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Pilafi me oriz me pulë ballkanike: Si ta bëni

Pilafi me oriz me pulë ballkanike: Si ta bëni

 • 28 Mar, 2023
 • Posted By : BalkanFresh

Kjo është një pjatë e thjeshtë por e shijshme orizi e përshtatshme si pjatë anësore ose kryesore. Ndërsa receta për pilafin e orizit ballkanik mund të ndryshojë pak nga një rajon në tjetrin, përbërësit themelorë mbeten të qëndrueshëm. Për më tepër, këto përfshijnë orizin, erëzat dhe lëngun e pulës ose perimeve.

Ky postim në blog do t'ju udhëzojë në hapat për të bërë një pilaf orizi të shijshëm dhe autentik ballkanik që do t'ju lërë të kënaqur shijet tuaja.

Çfarë është pilaf me oriz?

Pilafi me oriz ballkanik është një pjatë klasike me oriz e njohur në të gjitha rajonet e Ballkanit. Mund ta shërbeni me mish, si p.sh.

 • pule,
 • qengji, ose
 • viçi.

Mund ta shijoni edhe vetëm si vakt vegjetarian.

Pjata zakonisht përmban oriz me gëzof, Levidia , i gatuar në lëng pule ose perimesh, duke i dhënë një aromë të këndshme dhe të kënaqshme. Shpesh e përzieni orizin me qepë të skuqura dhe e rregulloni me përbërës të thjeshtë por me shije, si hudhra, kripë, piper dhe një erëz ballkanike të njohur si Vegeta .

Receta për pilaf me oriz pule

pilaf me oriz pule ballkanike

Përbërja e saj e lehtë dhe me gëzof e bën këtë recetë të parezistueshme. Dhe pjesa më e mirë? Shijet janë jashtëzakonisht të thjeshta, duke e bërë atë një plotësues fantastik për çdo pjatë kryesore. Së fundmi, është pjata e përsosur anësore që do t'i lërë të gjithë të pyesin për sekonda.

Përbërësit

 • Përgatitni 6 kofshë pule, kofshë ose një kombinim të të dyjave.
 • 3 lugë gjelle vaj vegjetal në një tavë pjekjeje.
 • 1,5 filxhan oriz të bardhë, me kokërr të rrumbullakët Levidia.
 • 1-2 lugë gjelle pluhur lëng pule ose Vegeta.
 • Kripë dhe piper për shije.
 • Lëng pule ose ujë.

Drejtimet

Hapi i parë: Përgatitni marinadën në një tas të vogël. Thjesht kombinoni pak vaj me erëzat dhe përzieni së bashku. Më tej, merrni copat tuaja të pulës dhe lyejini në mënyrë të barabartë me marinadë. Lërini të pushojnë për diku nga 5 deri në 30 minuta. Ruajeni pulën në frigorifer.

Ngrohni furrën tuaj në 480°F/250°C përpara se të filloni gatimin. Pasi të jetë përgatitur tigani, vendosni kofshët dhe kofshët e pulës, së bashku me marinadën e mbetur. Kjo do të ndihmojë që pula të përmirësohet edhe më shumë. Piqeni për 15 minuta.

Hapi i dytë: Tani është koha për të vazhduar gatimin e pulës. Pas 15 minutave të para në furrë, nxirreni tavën dhe ktheni copat e pulës përreth. Kjo do të ndihmojë për t'u siguruar që ato të gatuhen në mënyrë të barabartë nga të dyja anët. Ngroheni tiganin në 360°F/180°C dhe piqni gjithçka për 15 minuta të tjera, derisa pula të jetë gatuar plotësisht.

Hapi i tretë: Shtoni orizin Levidia dhe derdhni 4,5 gota ujë ose lëng pule për ta gatuar siç duhet. Përziejini gjithçka pasi të keni shtuar orizin dhe lëngun. Piqni orizin për rreth 25 minuta në 400-420°F/200°-210°C. Pas kësaj, tigani duhet të ketë rreth një çerek centimetër ujë. Ky është një tregues i mirë se orizi është pothuajse gati. Në këtë pikë, shtoni përsëri pulën në tigan. Kjo do ta lejojë atë të thithë çdo lagështi dhe shije të mbetur nga orizi. Në fund lëreni në furrë edhe për pak, nëse ju pëlqen orizi i thatë.Lini një koment