Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Udhëzues i kuzhinës ballkanike: Ushqim që duhet të provoni nga Ballkani

Udhëzues i kuzhinës ballkanike: Ushqim që duhet të provoni nga Ballkani

 • 24 Mar, 2022
 • Posted By : Content

Kuzhina ballkanike është një perlë e fshehur për shumicën e njerëzve. Amerikanët nuk dinë shumë për këtë pjesë të botës dhe zakonet e tyre të të ngrënit, ndaj është e natyrshme që ju të pyesni veten se çfarë është ushqimi ballkanik.

Jeni në një surprizë të tmerrshme. Nëse ka një gjë që njerëzit nga ky rajon mund ta bëjnë siç duhet, atëherë përgatitja e ushqimit është ajo gjë. Dhe, sapo të provoni disa nga ushqimet më të famshme ballkanike , do të kuptoni se për çfarë po flasim dhe pse po e bëjmë atë.

Pra, mos prisni më dhe shikoni listën tonë të artikujve që duhet të provoni.

Ajvari

Kjo përhapje speci nuk është aq e njohur në SHBA, por njerëzit nuk mund të ngopen me të në këtë pjesë të Evropës. Në fakt, është një nga erëzat më të njohura në kuzhinën ballkanike.

Përgatitet çdo vit në pjesë që i qëndrojnë familjes gjatë gjithë vitit të ardhshëm. Por çfarë shkon në të?

Ajvari përbëhet kryesisht nga speca të kuq të pjekur të pjekur, patëllxhan dhe vaj. Mund të konsumohet me çdo pjatë mishi, ose thjesht me bukë.

Emri vjen nga fjala turke për havjar. Por, në këto krahina ndoshta më i njohur është ajvari.

Sarma

Sarma mund të jetë përgjigja e pyetjes “çfarë është ushqimi ballkanik”. Është kaq popullor. Pavarësisht nëse është vetëm një drekë tjetër pas një mëngjesi të gjatë pune, një dasme apo një ditëlindjeje, mund të prisni të gjeni sarma në tryezë.

Nuk ka shumë pjata me këtë nivel të shkathtësisë dhe popullaritetit në mesin e njerëzve. Sarma është gjithmonë e pranishme dhe e dashur nga të gjithë nga ky rajon.

Dhe sapo ta provoni, do të ketë një vend të veçantë edhe në zemrën tuaj.

Receta mund të mos ju duket si diçka që keni pasur deri më tani, por mos lejoni që kjo t'ju dekurajojë të provoni një nga gatimet më të famshme të kuzhinës ballkanike.

Pra, sarma përbëhet nga dy pjesë, lakra dhe dolma.

Dolma është një përzierje e mishit të bluar, orizit dhe erëzave. Kjo është ajo që do të rrotulloni në gjethet e lakrës turshi. Pas disa orësh gatimi në nxehtësi të ulët, do të keni mundësi të provoni roletë dhe të shihni pse ky vakt është kaq i përhapur.

Cevapi

Cevapi i pjekur në skarë me simite buke të pjekur në një tigan në dru

Nëse jeni mishngrënës, kjo është pjesa e blogut për ju. Cevapi janë të preferuarat kur bëhet fjalë për mishin e bluar në ish-Jugosllavi. Disa rajone kanë recetën e tyre unike dhe secila është më e mirë se tjetra.

Nëse do të duhej ta krahasonim cevapin me një pjatë të njohur në shtete, ato do të përshkruheshin më së miri si versioni i mishit të kuq të gishtave të pulës. Por, në vend të pulës, do të merrni rrotulla të vogla me mish viçi.

Dhe ato janë aq të shijshme sa tingëllojnë!

Cevapi shërbehet në një simite të veçantë të quajtur "somun" dhe zakonisht shërbehet me qepë të grira. Nëse dëshironi ta ktheni një porcion cevapi në një festë të vërtetë, mund të shtoni edhe kajmak ose ajvar.

Ngrënia e cevapit me erëza të tjera është e neveritshme në disa pjesë të Ballkanit.

Burek

Nuk mund ta bënim këtë listë pa shtuar ëmbëlsirën më të famshme të rajonit. Dhe si mundemi ne, kur është kaq unike?

Bureku është një tjetër pjatë nga Turqia, por është jashtëzakonisht e njohur në Ballkan. Versioni më i popullarizuar përbëhet nga pastë e hollë, me shtresa, me një përzierje të mishit të grirë, qepëve dhe erëzave në brendësi.

Megjithatë, versionet e tjera janë po aq tërheqëse (dhe të shijshme). Pra, në ditët e sotme mund të gjeni burek me gjizë , patate, spinaq dhe përbërës të tjerë.

Provoni Balkan Food në SHBA

Nëse dëshironi të provoni pasta autentike ballkanike në Shtetet e Bashkuara, vizitoni faqen e internetit BalkanFresh dhe porosisni Djerdan Burek . Do të ndiheni sikur po vizitoni Ballkanin pas një kafshimi të vetëm.Lini një koment