Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Receta ballkanike (Lepinja) nga e para

Receta ballkanike (Lepinja) nga e para

 • 24 Jun, 2022
 • Posted By : Content

Nëse keni provuar ndonjëherë ushqime ballkanike, ka të ngjarë të keni hasur në një lepinja. Është një bukë e bërë në shtëpi që shkon mirë me gjithçka.

Në pjesën ballkanike të Evropës, do të gjeni bukë lepinja në tavolinë, pavarësisht se cili lloj vakti shërbehet. Ajo shkon në mënyrë të mahnitshme me të gjitha mishrat, si cevapi , por njerëzit gjithashtu e shijojnë atë me diçka të thjeshtë si një lyerje kajmak.

Përdorimi i një lepinja për sanduiçe është gjithashtu mjaft popullor. Megjithatë, është po aq e shijshme. Për fat të mirë, ne jemi këtu për t'ju mësuar se si të bëni recetën origjinale dhe të bëheni bukëpjekës mjeshtër në një kohë të shkurtër.

Vazhdoni të lexoni për të parë recetën e plotë të bukës - ne do ta shpjegojmë atë nga e para.

Dhe, nëse po kërkoni të porosisni ushqime ballkanike online, vizitoni faqen e internetit BalkanFresh dhe filloni blerjen tuaj të parë.

Përbërësit

 • 4 gota miell
 • 1 1/2 lugë maja të thatë (aktive)
 • 1 1/2 filxhan ujë
 • 2 lugë gjelle vaj kanola
 • 2 lugë gjelle miell (për pluhurosje)
 • 1 1/2 lugë kripë

Udhëzimet

Receta jonë e bukës së sheshtë nuk është e vështirë për t'u bërë. Por, për t'u siguruar që çdokush mund të ndjekë udhëzimet, ne i kemi ndarë ato në hapa të thjeshtë që çdokush mund t'i ndjekë. Pra, mos u shqetësoni nëse jeni një kuzhinier fillestar. Jeni ende gati të keni bukën tuaj të parë të bërë në shtëpi.

Hapi 1 - Fillimi i brumit të Bukës Lepinja

Nuk ka shumë ide për bukë të sheshtë që fillojnë ndryshe. Pra, ne do të bëjmë të njëjtën gjë dhe do të bëjmë brumin së pari.

Shtoni katër gota miell në një tas të madh. Pastaj krijoni një pus në qendër. Më pas, duhet të shtoni majanë dhe të derdhni 1 1/2 gotë ujë në të.

Lëreni gjithçka të pushojë për 5-10 minuta. Do të duhet kaq shumë kohë që maja të aktivizohet.

Hapi 2 - Zierje

Kuzhinieri duke bërë brumin

Pasi majaja të jetë aktivizuar, do t'ju duhet të bëni pak zierje. Së pari, kombinoni përbërësit në tasin tuaj.

Tani, shtoni kripën dhe gatuajeni për pesë minuta të tjera. Këshilla jonë është të përdorni duart gjatë përgatitjes së bukës lepinja. Është mënyra autentike dhe asnjë makinë nuk mund të vazhdojë.

Më pas, shtoni vajin e kanollës dhe gatuajeni për disa minuta të tjera, ose derisa brumi të bëhet i butë.

Pasi ta keni bërë këtë, ju dhe brumi do të duhet të pushoni për pak kohë.

E mbulojmë tasin me një peshqir kuzhine dhe e lëmë në temperaturën e dhomës për rreth 45 minuta. Mund të kontrolloni herë pas here nëse brumi është dyfishuar në madhësi; nëse përgjigja është po, është koha për hapin 3.

Hapi 3 - Formimi i brumit

Tani është koha për të krijuar toptha brumi që do të përfundojnë si bukët tuaja lepinja. Plurosni sipërfaqen tuaj të punës me dy lugë miell dhe vendoseni brumin sipër.

Formoni atë në një trung të gjatë, të cilin duhet ta prisni në gjashtë pjesë të barabarta. Tani është koha për të formuar secilën prej atyre pjesëve në një top.

Pasi ta keni bërë këtë, lërini topat në sipërfaqen e pluhurosur, mbulojini me një peshqir kuzhine dhe lërini të pushojnë për dhjetë minuta të tjera.

Hapi 4 - Formimi

Tani ju duhet t'i formoni topat në peta 6 inç të gjata. Më pas vendosini në një tepsi të lyer me miell dhe lërini të pushojnë edhe për dhjetë minuta.

Për t'i bërë lepinjat të duken autentike, krijoni një model rrjetë në majat e tyre duke përdorur anën e pasme të një thike. Dhe e vetmja gjë që mbetet për të bërë është të piqni!

Hapi 5 - Pjekja

Përpara se të vendosni brumin brenda, ngrohni furrën në 475 gradë F. Lëreni brumin të piqet për tetë deri në dhjetë minuta, ose derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.

Më pas nxirreni bukën tuaj të bërë jashtë, spërkatni me pak ujë, mbulojeni dhe provoni pas disa minutash. Nuk ka shumë ide për bukë të sheshtë që shijojnë aq mirë, apo jo?

Porosit Online Ushqim Ballkanik

Nëse jeni duke kërkuar ushqim ballkanik në Shtetet e Bashkuara, atëherë BalkanFresh është faqja e internetit për ju. Shikoni çfarë ofrojmë dhe filloni të bëni blerjen tuaj të parë.Lini një koment