Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
7 ushqimet më të mira mesdhetare nga Ballkani

7 ushqimet më të mira mesdhetare nga Ballkani

 • 08 Dec, 2021
 • Posted By : BalkanFresh

Jeni gati të provoni ushqime të ndryshme? Të mërzitur nga e njëjta e vjetër, e njëjta e vjetër? Provoni disa pjata të reja nga Ballkani! Ju mund të jeni njohur me disa nga këto ushqime mesdhetare, por ka shumë mundësi që të mos dini as ushqimet më të mira për të provuar nga Ballkani.


A ju tingëllon mirë kjo? Këtu janë 7 ushqimet më të mira mesdhetare nga Ballkani.

#1 Djath feta

Amerikanët janë mësuar me djathin e lopës, por njerëzit në Ballkan e duan djathin feta. Është një djathë i bardhë i butë i bërë nga qumështi i deleve. Djathi feta është i shijshëm dhe shoqërohet mirë me shumë gjëra. Ballkani e përdor në sallata dhe sanduiçe, pasi ka një djathë të pasur dhe kremoz që shkon me shumë shije.

#2 Suxhuk me lidhje viçi

Cevapi, ose sallami me lidhje viçi, është një i preferuar mesdhetar! Ju mund ta merrni këtë suxhuk Brother & Sister Veal Link të ngrirë nga Balkin Fresh, kështu që gjithçka që duhet të bëni është ta ngrohni. Shërbehet mirë mbi patate të skuqura ose patate, por tradicionalisht shërbehet mbi bukë lepinje.

#3 Ajvar

Ajvari është një lyerje me spec të pjekur. Është një specialitet maqedonas, edhe pse mund të gjeni shumë rajone të tjera që e vlerësojnë atë. Do t'ju pëlqejë shija e piperit të kuq të përzier me hudhër dhe patëllxhan.


Ajvarin mund ta shërbeni me bukë, djathë dhe biskota, mish të bardhë ose peshk. Mund ta hani edhe si anë të vetme. Zakonisht shërbehet në vjeshtë kur specat e kuq janë më të freskët, por mund ta shijoni nga një kavanoz në çdo kohë.

#4 Bukë Klas Sarajevski

A keni kërkuar ndonjë bukë të shijshme? Një nga ushqimet më të mira për të provuar nga Ballkani është buka Klas Sarajevski . E njohur edhe si buka Pita, është e mrekullueshme për të bërë sanduiçe. Por maqedonasit tradicionalisht e shijojnë atë me ceviçe, ajvar dhe qepë të grira.

#5 Përhapja me djathë

Një gjë që duhet të dini për Ballkanin është se njerëzit shijojnë përhapjen e djathit. Populli e shijon në bukën e tyre klas sarajevski dhe e servir me gatime me mish të pjekur.


Nëse dëshironi ta provoni, ne do t'ju sugjeronim Spread-in e Djathit Katunski Mladi Kajmak ! Është një djathë i bardhë i përhapur me një aromë të lezetshme të lezetshme.

#6 Pate

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për Pate , po humbisni! Pate është një nga ushqimet më të mira për t'u provuar nga Ballkani. Është si një paste, e cila mund të duket e çuditshme për amerikanët, por është mjaft e shijshme.


Mund ta merrni në shumë forma të ndryshme, qoftë ushqim deti i bluar, perime, mish ose ndonjë kombinim me këta përbërës. Tekstura mund të jetë e trashë ose e lëmuar dhe mund të shërbehet e nxehtë ose e ftohtë.

#7 Sarma

Një nga pjatat më të dashura nga Ballkani përfshin gjethet e mbështjella rreth një mbushjeje. Në Turqi përdorin gjethe rrushi të mbushura . Ato janë të mbushura me mish të grirë, oriz, barishte dhe erëza. Kjo pjatë shërbehet në raste të veçanta dhe festa dhe shpesh shijohet me fruta.


BalkanFresh: Burimi juaj për përbërës të freskët mesdhetar


Gatimi mund të jetë mjaft i vështirë për njerëzit e zënë, dhe po ashtu është edhe gjetja e kohës për të shkuar në supermarket. Me dorëzimin e dorës në të njëjtën ditë në qytetin e Nju Jorkut dhe transportin në të gjithë SHBA-në, BalkanFresh po e sjell tregun evropian pikërisht në pragun tuaj.


Vizitoni faqen tonë të internetit për të eksploruar përzgjedhjen tonë të shkëlqyer të ushqimeve evropiane sot. Lini një koment