Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Kaymak: Produkt qumështi kremoz, i pasur dhe dekadent

Kaymak: Produkt qumështi kremoz, i pasur dhe dekadent

 • 23 May, 2022
 • Posted By : Content

Nëse miqtë tuaj nga Ballkani nuk ju kanë prezantuar me të, me shumë mundësi nuk e keni idenë se çfarë është kaymak dhe si bëhet. Kjo vetëm do ta bëjë surprizën një përvojë edhe më të mirë.

Ky nuk është një blog tjetër për një ide të shëndetshme për mëngjes për t'ju afruar më shumë me qëllimet tuaja të fitnesit. Nëse po përpiqeni të humbni peshë, Kaymak (Kajmak në Ballkan) ndoshta nuk do të jetë pjesë e planit tuaj të vaktit. Por, kur të vijë një ditë mashtrimi, kjo pjatë kremi e mpiksur do të jetë miku juaj më i mirë.

Mësimi i recetave të kajmakut dhe asaj që duhet për ta prodhuar siç duhet mund të jetë një punë për vendasit, por ne do të përpiqemi t'ju japim bazat e procesit.

Ose, nëse dëshironi të blini kaymak online , vizitoni dyqanin BalkanFresh dhe porosisni atë në sekonda.

Çfarë është Kaymak (Kajmak)?

Së pari, le të mësojmë se çfarë është kaymak, ose geymar, si e quajnë atë në Irak. Ka një arsye pse ky lloj kremi i mpiksur është kaq i popullarizuar në mbarë botën. Gejmar dhe kajmaku janë pjata që duhet t'i provoni për të kuptuar se sa e mrekullueshme kanë shije.

Kajmaku përshkruhet më së miri si një produkt qumështi me teksturë të trashë dhe shije të pasur. Përbërësi kryesor i tij është qumështi dhe zakonisht përmban rreth 60% të yndyrës së qumështit. Pra, kaymak është një zgjedhje e mirë për mëngjes nëse jeni duke shkuar për punë të vështira siç bëjnë disa njerëz nga Ballkani.

Procesi i përgatitjes zbret në zierjen e qumështit dhe lënien e tij të ziejë në zjarr të ulët. Mbledhja e kremit të mpiksur mund të zgjasë disa orë, por padyshim ia vlen.

Young Kaymak vs Old Kaymak

Receta e Kajmakëve të Rinj

Siç mund të supozoni, ndryshimi kryesor midis këtyre produkteve është koha e ruajtjes. Kur bëhet fjalë për kajmakun e ri, procesi është pak më i thjeshtë.

Së pari, gatuani qumështin në zjarr të butë. Pas disa orësh do të vini re formimin e kremit, por mos e përzieni. Hapi tjetër është ta lini në temperaturën e dhomës për 24 orë për t'u siguruar që të ftohet. Pjesa kritike është të mos prekni kajmakun gjatë kësaj kohe.

Më pas, ruajeni kajmakun në frigorifer dhe lëreni të pushojë për rreth gjashtë orë. Me këtë, receta juaj e parë e kajmakut përfundon dhe ju mund të shërbeni grupin tuaj të parë.

Receta e vjetër Kaymak

Nëse dëshironi të bëni një kajmak të vjetër, do t'ju duhet të bëni disa korrigjime në recetën e mëparshme. Së pari ju duhet ta lini qumështin në frigorifer për një kohë më të gjatë. Ju gjithashtu duhet të shtoni qumësht të sapo gatuar në kajmak dhe të mbani një sy në të gjithë grumbullin.

Është e rëndësishme që të hiqni çdo lëng të tepërt që keni gjatë përgatitjes së një kajmak të vjetër. E mira është se mund ta ripërdorni për grupin tuaj të ardhshëm.

Ju mund të shihni disa udhëzime që thonë se një javë në frigorifer është e mjaftueshme për një kajmak të vjetër, por kemi vënë re se dy javë duket se japin rezultatet më të shijshme.

Shërbyer Kaymak

Cevapi i servirur me domate, kastravec dhe kajmak

Banorët e Ballkanit kënaqen duke ngrënë kajmak pavarësisht situatës. Ju do të shihni kremin e mpiksur si pjesë e shumë vakteve të ndryshme.

Është shumë mirë ta hani atë për mëngjes. Megjithatë, servirja e tij krahas cevapit dhe llojeve të tjera të mishit është një domosdoshmëri absolute.

Pra, nëse keni planifikuar të vizitoni këtë pjesë të botës, ka të ngjarë të shihni kaymak në tryezë, pavarësisht se cilin vakt hani.

Porositni ushqim ballkanik në Shtetet e Bashkuara

Ushqimi ballkanik është një perlë që shumë njerëz nuk arrijnë ta provojnë gjatë jetës së tyre. Mos jini një nga ata njerëz dhe lëreni veten të shijoni këtë kuzhinë të mrekullueshme. Vizitoni faqen e internetit BalkanFresh dhe filloni të porositni të gjitha llojet e ushqimeve nga kjo pjesë e botës.

Mësoni bazat e kaymak-ut dhe shikoni se çfarë e bën atë kaq të popullarizuar në Ballkan. Ose, vizitoni faqen tonë të internetit dhe porositni kaymak dhe produkte të tjera ballkanike.Lini një koment