Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Meze (Meze): Meze tradicionale ballkanike

Meze (Meze): Meze tradicionale ballkanike

 • 24 Apr, 2022
 • Posted By : Content

Ushqimi ballkanik është një perlë e fshehur që shumë njerëz nuk arrijnë ta vlerësojnë gjatë jetës së tyre. Kryeveprat e kuzhinës nga kjo pjesë e botës mund t'ju lënë pa fjalë në vetëm disa kafshata. Por, për t'u habitur, duhet të bini në dorë ndonjë mezze, proja, kajmak, tourshi, apo ndonjë mrekulli tjetër ballkanike.

Cilat janë ato, mund të pyesni veten? Por, mos u shqetësoni, ne do t'ju prezantojmë me një nga ushqimet më të njohura ballkanike, mezzen. Është një meze që nuk do të dëshironi ta anashkaloni kurrë pasi ta provoni për herë të parë.

Pra, mos prisni më. Vazhdoni të lexoni dhe shikoni se si një pjatë me mish të tymosur dhe pak raki të bërë vetë mund të ndryshojnë këndvështrimin tuaj për meze.

Mish i Tymosur

Shumica e pjesëve të Ballkanit kalojnë një dimër mjaft të ashpër dhe për t'u përgatitur për këtë, ata tymosin një shumëllojshmëri të mishrave.

Në zonat mesdhetare, do të shihni peshk të tymosur të ruajtur për të gjithë vitin. Në rajonet me mot më të ashpër, zakonisht grumbullohen mish derri të tymosur, viçi dhe qengji për sezonin.

Mishrat tymosen mbi një zjarr me djegie të ngadaltë për disa javë dhe trajtohen me asgjë tjetër përveç kripës dhe ndoshta disa thelpinj hudhre.

Këto mishra të tymosur janë një pjesë thelbësore e çdo pjate meze. Priten në feta të holla dhe shërbehen me proja dhe një gotë raki për t'u shijuar në perfeksion.

Kajmak

Kajmaku është një ëmbëlsirë ballkanike që më shumë i ngjan kremit të djathit dhe kosit. Teknikisht, është djathë i papjekur i bërë nga qumështi i papasterizuar.

Pasi ta keni me një copë proja të ngrohtë, do të shihni pse njerëzit i vlerësojnë kaq shumë të dyja. Proja është bukë misri e prodhuar në Ballkan.

Kombinimi i këtyre të dyjave shkrin kajmakun dhe e bën copën e projës më të lëngshme se kurrë. Provoni këtë kombinim me një gotë raki.

Tourshi

Të shërbesh mish të tymosur, kajmak dhe raki pa asgjë turshi nuk do të ishte mirë. Ju duhet diçka e thartë për të përfunduar mezzen.

Me shumë mundësi, do të ishte tourshi . Këto kavanoza me perime turshi përgatiten në vjeshtë dhe konsumohen gjatë muajve në vijim. Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për të, nuk e dini se çfarë ju mungon.

Brenda kavanozëve, me shumë mundësi do të gjeni karota turshi, domate jeshile, turshi, lulelakër etj.

Cvarci

Kalimi i këtyre mund të jetë bastja juaj më e sigurt nëse jeni në një dietë të kufizuar me kalori. Megjithatë, nëse dëshironi të shijoni jetën në maksimum, nuk mund të shikoni mbi cvarci.

Cvarci janë një pjesë jetike e shumë pjatave me mezze dhe për një arsye. Këto gërvishtje të barkut të derrit mund të jenë kalorike, por ato ia vlejnë çdo kile të fituar.

Duke i pasur me tourshi dhe proja do të shijojnë si parajsë. Provojeni një herë dhe shikoni se si hanë ballkanasit.

Paprika e pjekur

Speca të kuq të pjekur në skarë

Na duheshin më shumë perime për të barazuar vaktin. Fatmirësisht, banorët e Ballkanit kanë recetën më të mahnitshme.

Paprika e kuqe e ëmbël e pjekur në skarë është një delikatesë që shumë kultura nuk e konsumojnë. Sidoqoftë, kur përgatitet siç duhet, mund të jetë një kryevepër e vërtetë e kuzhinës.

Çelësi është të hiqni lëkurën dhe farat, më pas të marinoni dhe t'i ruani specat në vaj dhe hudhër. Vetëm atëherë do të merrni shijen dhe aromën që asnjë pjatë tjetër nuk mund të krahasohet.

Vizitoni faqen e internetit BalkanFresh

Blerja e ushqimeve ballkanike në shtete nuk ishte kurrë më e lehtë. Me BalkanFresh, ju mund të keni ushqime të shijshme që nuk ishin të disponueshme për ju për kaq shumë kohë. Vizitoni faqen tonë të internetit dhe porositni grupin tuaj të parë në sekonda.

Mësoni si të shijoni një pjatë meze ashtu si njerëzit nga Ballkani. Dhe, porositni gjithçka që ju nevojitet për ta bërë atë nga faqja e internetit BalkanFresh.Lini një koment