Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Si të bëni trekëndëshat e djathit Phyllo

Si të bëni trekëndëshat e djathit Phyllo

 • 04 May, 2023
 • Posted By : Eriol

Kjo është një pjatë e vogël e shijshme që nuk dëshironi ta humbisni! Është një pastë e vogël me luspa që mund ta hani me kafshata të shpejta dhe ka mbushje të shijshme djathi. Në këtë blog, ne do t'ju përcjellim në të gjithë procesin e përgatitjes së byrekut me djathë trekëndësh, nga përbërësit deri te udhëzimet hap pas hapi.

Cilat janë trekëndëshat e djathit phyllo ballkanik?

Këtë byrek me djathë trekëndëshi e quani edhe Tiropita. Është një pastë me fije dhe me gjalpë, të cilën e mbushni me një mbushje djathi të shijshëm dhe e palosni në kafshata të shijshme të vogla trekëndëshi. Në Greqi i hani për mëngjes dhe/ose si meze. Gjithashtu mbushjen mund ta bëni me lloje të ndryshme djathrash ; të tilla si djathi trekëndësh, feta, djathi blu dhe të tjera.

Procesi

Përbërësit

8 ons djathë feta (çdo djathë që ju pëlqen është mirë)
2 oce krem ​​djathi i zbutur
1 ons djathë blu i thërrmuar, sipas dëshirës
8 ons djathë ricotta
3 lugë djathë parmixhano, i grirë në rende
1 kile fletë me filo
2 vezë të mëdha, të rrahura lehtë
1/2 filxhan gjalpë të shkrirë

           Udhëzimet

           1. Mblidhni përbërësit së bashku.
           2. Filloni duke e ngrohur paraprakisht furrën në 350 F dhe duke lyer me pak yndyrë 2 fletë të mëdha pjekjeje.
           3. Për të grimcuar djathin, përdorni një pirun për ta grirë në copa të vogla sa bizele.
           4. Më pas, bashkoni djathrat e mbetur dhe përzieni tërësisht.
           5. Me një lugë ose shpatull bashkojmë vezët me masën derisa të jetë e lirshme por jo shumë e hollë. Idealisht, duhet të jetë me gunga.
           6. Nxirreni rrotullën filo nga mëngja e saj plastike dhe hiqeni me kujdes. Gjithashtu, preni fletët në gjysmë për të krijuar dy pirgje me fletë 9 x 12 inç. Ndërsa punoni në një pirg, mbulojeni me letër të depiluar dhe peshqir letre të lagur për të parandaluar tharjen.
           7. Vendosja e një çarçafi vertikalisht përpara jush do t'ju ndihmojë ta shihni më mirë. Me një furçë pastiçerie lyejmë fletën me pak gjalpë.
           8. Rreth 1/2 inç lart nga buza e poshtme, vendosni një lugë gjelle mbushje në mes.
           9. Mbulojeni mbushjen me skajin e djathtë duke e palosur për dy të tretat. Përsëriteni me skajin e majtë.
           10. Në anën e majtë, duhet të shihni një rrip të gjatë mbushjeje rreth 3 inç të gjerë. Shkrini më shumë gjalpë dhe lyejeni sipër shiritit.
           11. Duke përdorur këndin e poshtëm të mbushjes si udhëzues, palosni këndin e poshtëm mbi fryrje.
           12. Duke palosur skajin e poshtëm të trekëndëshit deri në anën tjetër, ashtu si do të palosni një flamur.
           13. Sa herë që e palosni trekëndëshin lart e lart në anën e kundërt, vazhdoni ta bëni këtë derisa të arrini në fund të shiritit.
           14. Shtoni trekëndëshin në fletën e pjekjes së lyer mirë. Vazhdoni të mbushni fletët e mbetura.
           15. Me gjalpë të shkrirë lyejmë trekëndëshin.
           16. Ju dëshironi ta piqni derisa të jetë e artë dhe të skuqet, rreth 20 deri në 25 minuta.
           17. Lëreni të pushojë dhe ftohet për 5 deri në 10 minuta përpara se ta shërbeni. Kënaquni!

                           Lini një koment