Blog BalkanFresh

Recent Posts

 • 4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include

  4 Foods That Any Balkan Gathering Should Include
 • What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad

  What You Need To Know About Making Russian Salad
 • 4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try

  4 Traditional Balkan Rice Dishes You Need To Try
Torshi: Prezantimi i Perimeve Tradicionale të Fermentuara të Ballkanit

Torshi: Prezantimi i Perimeve Tradicionale të Fermentuara të Ballkanit

 • 20 Mar, 2023
 • Posted By : Eriol

Ju mund të pëlqeni Torshi - perime tradicionale të fermentuara ballkanike. Sidomos, nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të re për të shijuar vaktet tuaja. Përveçse është i shijshëm, ka shumë përfitime shëndetësore.

Le t'i hedhim një vështrim Torshit këtu, duke përfshirë mënyrën se si fermentohen, si çiftohen me gjëra të ndryshme dhe si janë bërë. Ejani dhe zbuloni mrekullitë e Torshit!

Specat turshi në qumësht

Ka shumë receta të ndryshme për specat turshi në qumësht, në varësi të rajonit dhe kulturës. Disa variacione përdorin speca të mprehtë ose charleston, ndërsa të tjerët përdorin speca më të butë. Disa receta kërkojnë gjizë të rregullt ose djathë feta të kripur fort, ndërsa të tjera përdorin gjizë çedar. Dhe lloji i qumështit të përdorur gjithashtu mund të ndryshojë - qumështi i deleve ose i dhisë është një zgjedhje popullore.

Megjithatë, pavarësisht nga përbërësit specifikë të përdorur, një faktor kyç në përgatitjen e këtij erëza është përdorimi i qumështit me yndyrë dhe gjizës. Si rezultat, specat turshi në qumësht janë kremoz dhe të shijshëm, me ekuilibrin e përsosur të shijes dhe nxehtësisë.
Ju mund t'i përdorni ato për të shtuar një prekje të nxehtësisë në çdo pjatë, nga dolma që bëni me mish, oriz Levidia dhe një kombinim erëzash, deri te sanduiçe dhe më gjerë.

Speca Somborka me Lakra

Specat ballkan somborka me lakër janë një tjetër pjatë tradicionale ballkanike që bëni duke mbushur lakër brenda specave. Është e preferuara e Ballkanit dhe jemi të sigurt që do t'ju pëlqejë edhe juve.

Këto zakonisht shërbehen si meze gjatë rasteve të veçanta, dhe jo vetëm në vjeshtë, por edhe në dimër. Disa njerëz preferojnë t'i ruajnë ato për dimër duke i konservuar. Praktika e zakonshme është t'i bëni ato në kova smalti 10 litra dhe t'i ruani në bodrum për disa javë.
Mund t'i gjeni gjithashtu në dyqanin tuaj lokal në Ballkan ose t'i merrni lehtësisht në internet .

Gjethet e lakrës turshi

gjethe_lakra_sarma

Gjethet e lakrës turshi ballkanike janë një përbërës i gjithanshëm dhe me shije që përdoret në shumë pjata në të gjithë rajonin e Ballkanit. Gjethet e turshive janë të shijshme më vete, por mund të bëni edhe një pjatë klasike ballkanike të quajtur “sarma”.

Sarma është një lloj roleje e mbushur me lakër që e bëni duke mbushur gjethet e lakrës turshi me një përzierje mishi të bluar, oriz dhe erëza. Mbushni mbushjen në gjethet e lakrës dhe gatuani në një salcë me bazë domate. Për të bërë sarmën perfekte, shumë kuzhinierë ballkanikë preferojnë të përdorin orizin Levidia gjatë përgatitjes së tyre.
Rezultati është një pjatë e shijshme dhe komode që është e përkryer për çdo rast. Prandaj, herën tjetër që do të hasni gjethe lakre turshi , mos hezitoni t'i provoni dhe të bëni sarma - nuk do t'ju zhgënjejë!Lini një koment